piątek, 2 grudnia 2016

"Kolejowa Nocna Szyna (Kolnosz)" Odcinek 55: linia kolejowa 273 Zielona Góra - Szczecin Główny

Kontynuując wycieczkę linią kolejową 273, czyli słynną "Nadodrzanką", zapraszam dziś na przejazd odcinkiem z Zielonej Góry do Szczecina Głównego. Fragment ten liczy nieco ponad 201 kilometrów długości, przebiegając przez Rzepin, Kostrzyn nad Odrą i Chojnę.

Cały fragment od Czerwieńska do Szczecina powstał w latach 70. XIX wieku. Jako ostatni, 15 maja 1877 roku, uruchomiony został odcinek z Chojny do Szczecina. Wówczas stacją końcową był tzw. Dworzec Wrocławski, zlokalizowany przy ulicy Hryniewieckiego na wyspie Łasztownia, który przestał pełnić funkcje pasażerskie już w roku 1886. Wtedy pociągi dojeżdżać zaczęły do Dworca Berlińskiego, czyli dzisiejszej stacji Szczecin Główny. Dworzec Wrocławski nie przetrwał, i dziś stanowi część stacji towarowej Szczecin Port Centralny.

Z ciekawostek: na trasie z Zielonej Góry do Szczecina natrafiamy na jedną kolejową obwodnicę, powstałą w 1984 roku wokół Rzepina. Dodatkowo trasa przebiega dolnym poziomem krzyżowej stacji w Kostrzynie oraz obok elektrowni Dolna Odra. W ciągu linii 273 znajduje się unikatowy zwodzony most kolejowy, zbudowany w roku 1877, a po II wojnie światowej odbudowany przez Polaków w roku 1949.


Stacja Dolna Odra (fot. Wikiwand) 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane