piątek, 23 grudnia 2016

"Kolejowa Nocna Szyna (Kolnosz)" Odcinek 58: linia kolejowa 293 Šumperk - Kouty nad Desnou/Sobotín (Czechy)

Linia kolejowa 293 z Šumperku do Kout nad Desnou, wyposażona też w krótką kieszeń do Sobotína, biegnie przez kraj ołomuniecki na długości 19 kilometrów. W stacji Petrov Nad Desnou rozwidla się, i to tam zaczyna się 3-kilometrowy fragment do Sobotina.

Linię na odcinku z Šumperku przez Petrov do Sobotina uruchomiono 1 października 1871 roku. 12 listopada 1904 natomiast uruchomiono pozostałą część trasy między Pertovem a Koutami. Do lipca 1997 roku przewozy na trasie prowadzily Ceske Drahy, które jednak zrezygnowały z obsługi trasy i ostatecznie ruch został zawieszony. W rok później prywatna spółka przejęła obsługę linii i dokładnie 1 maja 1998 roku uruchomiono pierwsze kursy na linii, funkcjonującej obecnie pod marketingową nazwą Železnice Desná.

Obecnie linię tę obsługuje SART i Arriva Morava, uruchamiając codziennie pociągi osobowe na całej linii. Czas przejazdu między stacjami Kouty Nad Desnou a Šumperk wynosi 35 minut. Z Sobotina do Šumperka podróż trwa zaledwie kwadrans. Ciekawostką jest, że linia została w tym roku zelektryfikowana. Sieć trakcyjna znalazła się na głównym ciągu Šumperk - Kouty Nad Desnou, bez fragmentu do Sobotina.


fot. Tomáš Kubovec (ZelPage.cz)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane