niedziela, 18 grudnia 2016

KRAKÓW: nowy węzeł komunikacyjny powstanie na Bronowicach

Kraków ma szansę bodaj na pierwszy węzeł komunikacyjny z prawdziwego zdarzenia, który połączyć ma wszystkie dostępne w tym mieście środki transportu. Miejska Infrastruktura podpisała właśnie umowę na przygotowanie dokumentacji dla planowanej budowy parkingu P+R Bronowice. Stanie się on osią zintegrowanego węzła przesiadkowego, z którego skorzystają kierowcy oraz pasażerowie komunikacji miejskiej i aglomeracyjnej. Spośród 6 złożonych ofert najkorzystniejsza okazała się propozycja firmy ARG Projektowanie Inwestycyjne.

Parking powstanie pomiędzy torowiskiem tramwajowym, linią kolejową E30 a zjazdem z Armii Krajowej do Bronowickiej. Tak zrodzi się duży węzeł przesiadkowy. W ramach inwestycji zaprojektowany zostanie dworzec autobusowy komunikacji miejskiej wyposażony w niezbędną infrastrukturę. Stanowić on będzie najniższe piętro wielokondygnacyjnego parkingu. Na początek, w pierwszym etapie, przewiduje się powstanie jednej zadaszonej kondygnacji parkingu z możliwością późniejszej rozbudowy. Świetną sprawą będzie uruchomienie w tym miejscu nowego przystanku kolejowego Kraków Bronowice, którego powstawanie rozpocznie się już w styczniu, co z pewnością cieszy kierowców (więcej o tym wkrótce). Będą schody, windy, będą też liczne chodniki zapewniające wygodne poruszanie się pieszych. Przystanki tramwajowe mają być zlokalizowane na wiadukcie w ciągu ulicy Balickiej, dzięki czemu dojście do nich będzie wygodniejsze i szybsze.

Dokumentacja ma być gotowa do połowy 2017 roku. Samą budowę planuje się na rok 2018. Do tego czasu powstanie już przystanek autobusowy i prawdopodobnie przeniesiony zostanie przystanek tramwajowy Balicka Wiadukt (w kierunku centrum) za skrzyżowanie, na sam wiadukt - na wysokość przystanku w kierunku przeciwnym.

fot. WikiGOGO

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane