środa, 7 grudnia 2016

"Nocna Szyna" Odcinek 173: Lipsk, linia 11

Lipska "jedenastka" to bodaj najdłuższa linia tramwajowa w mieście. Liczy bowiem ponad 22 kilometry. Jest to zresztą jedyna linia, która łączy aż trzy miasta: Schkeuditz, Lipsk oraz Markkleeberg. Tworzy parę z linią 11E, która wykonuje dodatkowe kursy na miejskim odcinku między Wahren a dworcem tramwajowym Dölitz, dając sumarycznie częstotliwość 10 minut w dni powszednie.

Dzisiejsza trasa linii 11 jest mocno zbliżona do znanej z poprzednich dekad. Już w okresie międzywojennym tramwaje z tym numerem woziły mieszkańców między ratuszem w Wahren a dworcem w Connewitz. Potem trasa była systematycznie wydłużana na północ i na południe. Była do tego stopnia dobra, że w maju 2001, kiedy przeprowadzono wielką tramwajową rewolucję, właściwie się nie zmieniła. Linia 11 ma nawet swoją stronę internetową!

Tramwaje kursują codziennie, na podstawowej trasie obsługując aż 40 przystanków. W sumie zajmuje to ponad godzinę. W wersji z pętli w Schkeuditz do Markkleeberg-Ost kursy realizowane są podstawowo co 20 minut, a w święta co pół godziny.


fot. Eurailpress

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane