środa, 21 grudnia 2016

"Nocna Szyna" Odcinek 173: Lipsk, linia 14

Lipska linia tramwajowa numer 14 to jedyna w mieście linia, która kursuje na trasie de facto okrężnej. Rozpoczyna ona bieg pod dworcem kolejowym w Plagwitz, skąd przez centrum miasta i wszystkie najważniejsze przystanki (jednokierunkowo Goerdelerring, Hauptbahnhof, Augustusplatz) kieruje się tam z powrotem. Kursuje zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Kiedy linia 14 pojawiła się w Lipsku w okresie międzywojennym, łączyła An der Märchenwiese z krańcem Eutritzsch, Krankenhaus, w co drugim kursie dojeżdżając dalej, do Wiederitzsch. Później zniknęła. Jej ponowne pojawienie się to moment wprowadzenia rewolucji tramwajowej. Trafiła wówczas właśnie do Plagwitz, skąd wygryzła inne linie, m.in. "dwójkę".

Dziś ma na swojej okrężnej trasie 20 przystanków. Przejazd całej trasy waha się w granicach 32-34 minut. Podstawowo kursuje co kwadrans, a w godzinach porannych i wieczornych co 20 minut. Zagrażała jej zagłada, ponieważ jej popularność spadała dzięki wyludnianiu się Karl-Heine-Straße. Ostatecznie jednak działa do dziś.


fot. LostArtilleryMan (CC BY-SA 3.0, Wikipedia)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane