czwartek, 1 grudnia 2016

Stacje kolejowe Polski - Września

Ciekawe jest położenie dworca kolejowego we Wrześni. Chociaż zatrzymują się na nim pociągi pasażerskie, zasuwające magistralą E20 ze wschodu na zachód i odwrotnie, cała stacja leży w ciągu linii kolejowej 281 z Oleśnicy do Chojnic. Wjazdy na perony z linii kolejowej numer 3 umożliwiają dwie łącznice: 807 od Sokołowa (z kierunku Warszawy) i 808 od Podstolic (z kierunku Poznania). Obie one zostały uruchomione jeszcze pod koniec XIX wieku.

Sama stacja kolejowa we Wrześni to dworzec kategorii D. Uruchomiony został latem 1875 roku i wkrótce stał się obiektem strategicznym, krzyżując dwa główne szlaki kolejowe na osi wschód-zachód i północ południe. Z tym wiązały się przejścia dworca, który 5 września 1939 roku został zbombardowany. Po wojnie odbudowano całość dworca. W latach 60. budynek z czerwonej cegły został otynkowany i przemalowany na kolor beżowy, a wnętrze gruntownie wyremontowano. Ponowny remont wnętrza przeprowadzono w roku 2004, a elewację odnowiono 4 lata później. Do roku 2011 Września posiadała dostęp do wszystkich okolicznych destynacji kolejowych. W listopadzie zlikwidowano jednak większość pociągów na linii Jarocin - Września - Gniezno, zostawiając tylko jedną parę. W wakacje 2012 roku po raz pierwszy w historii zawieszono ruch na tym odcinku, a jedna para pojawiła się znów tylko w okresie od września do grudnia. Od tego czasu brak jest jakichkolwiek połączeń do Gniezna czy Jarocina.

Dworzec składa się z trzech peronów posiadających 5 krawędzi: dwa wyspowe i jeden (peron bez numeru) krawędziowy. Przejście podziemne zostało częściowo uszkodzone w wyniku działań wojennych II wojny światowej. Zachowało się połączenie peronów 1 i 2, a po wojnie dobudowano tunel do peronu 3, co było widoczne do czasu remontu. Nieopodal dworca stoi wieża wodna o niespotykanym w Polsce kształtem części zbiornikowej. Znaleźć ją można przy wiadukcie w ciągu ulic Paderewskiego i Daszyńskiego. Na przełomie 2015/2016 roku wyremontowane zostały zabytkowe wiaty nad peronami, zamontowano nowe elementy informacji pasażerskiej i obiekty małej architektury.fot. Donfelippe

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane