wtorek, 6 grudnia 2016

"Tam pociągiem nie dojedziesz" Odcinek 102: Cybinka

Do 3-tysięcznej obecnie Cybinki, położonej niedaleko granicy polsko-niemieckiej, połączenia kolejowe dotarły dzięki budowie linii kolejowej 386 z Kunowic.

Linię tę uruchomiono 1 września 1907 na długości prawie 23 kilometrów. Wówczas, do roku 1920, stacja końcowa nosiła nazwę Ziebingen. Następnie do roku 1945 funkcjonowała nazwa Ziebingen-Sandow. Pociągi kursowały tam dość krótko, bo zaledwie do 1966 roku. Znacznie dłużej linia 386 znajdowała zastosowanie w ruchu towarowym, który prowadzony był do roku 2000. Po krótkiej przerwie, na początku 2005 roku wznowiono prowadzenie pociągów na odcinku Kunowice - Urad. Latem 2013 roku linię spotkało spotkanie z fizyczną śmiercią - została na całym odcinku rozebrana. Wcześniej pojawiały się tam sporadyczne pociągi specjalne dla turystów.

W Cybince znajdowały się dwa perony i tory dodatkowe. Wszystko to obecnie nie istnieje. Pozostał jedynie budynek stacyjny, użytkowany jak w wielu podobnych lokalizacjach, mieszkaniowo-okolicznie. W ostatnim rozkładzie jazdy kursowały do Cybinki dwie pary pociągów w dobie, jadące do i z Rzepina.

fot. Konrad Nowak (Ogólnopolska Baza Kolejowa)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane