środa, 7 grudnia 2016

WARSZAWA: nowy rozkład jazdy Kolei Mazowieckich

Podobnie jak wszyscy kolejowi przewoźnicy w Polsce, także Koleje Mazowieckie przygotowany nowy rozkład jazdy 2016/17, który wejdzie w życie w niedzielę, 11 grudnia. Został on opracowany na bazie obecnie obowiązującego rozkładu jazdy. Najważniejsze zmiany w kursowaniu pociągów na poszczególnych liniach kształtują się następująco:

Linia 1 Warszawa - Skierniewice

Rozkład jazdy pociągów pozostanie na obecnym poziomie. Pociągi do/z Skierniewic kursujące na tej linii będą obsługiwane taborem 45 WE „Impuls”, zaś 1 para pociągów „Wiedenka” i „Bolimek” przez wagony piętrowe. Pasażerowie muszą przygotować się na utrudnienia w ruchu pociągów związane z modernizacją linii 447 na odcinku Warszawa Włochy – Grodzisk Mazowiecki. Według wstępnych założeń prace rozpoczną się w połowie roku, a ich kulminacja nastąpi we wrześniu 2017 roku - wówczas pociągi kursujące linią podmiejską zostaną zastąpione komunikacją autobusową.

Linia 2 Warszawa - Łuków

Liczba pociągów pozostanie tak sama jak w poprzednim rozkładzie. Na prośbę pasażerów będzie uruchomiony pociąg przyspieszony, odjeżdżający z Warszawy Centralnej o 17:30 i przyjeżdżający do Siedlec o 18:33.

Linia 3 Warszawa – Kutno

Liczba pociągów na linii nie zmieni się. Dla wygody podróżnych pociągi przyspieszone jadące w obecnym rozkładzie z Sochaczewa do Warszawy Gdańskiej w nowym rozkładzie pojadą linią średnicową dalekobieżną:

  • KM 91490 relacji Łowicz Główny (odj. 4:53) – Warszawa Centralna (przyj. 6:00) – Legionowo (przyj. 6:32),
  • KM 19491 relacji Warszawa Wschodnia (odj. 14:54) – Warszawa Centralna (odj. 15:05) – Łowicz Główny (przyj. 16:14).

W obecnym rozkładzie jazdy pociąg odjeżdżający do Sochaczewa po 21:00 będzie kursował w wydłużonej relacji do Łowicza w dni robocze.

Linia 6 Warszawa - Małkinia

W związku z zakończeniem głównej fazy modernizacji linii zwiększy się częstotliwość kursowania pociągów. W godzinach porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego pociągi na odcinku Warszawa Wileńska – Wołomin Słoneczna będą kursowały ze średnią częstotliwością co 10 minut, poza szczytem co około 15 minut. Dodatkowo na linię średnicową będzie kursować o 2 pary pociągów więcej niż w obecnym rozkładzie.

Linia 7 Warszawa - Dęblin

Liczba pociągów pozostaje na poziomie z obecnie obowiązującego rozkładu jazdy. Planowana jest modernizacja linii, której prace rozpoczną się 11 czerwca 2017 roku. Spowoduje to zamknięcie dwóch torów na odcinku Garwolin (lub Pilawa) – Dęblin, co wiąże się z koniecznością uruchomienia na tym odcinku zastępczej komunikacji autobusowej.

Linia 8 Warszawa – Radom

Wciąż trwa modernizacja linii. Od 11 grudnia, w związku z otwarciem dla ruchu dwóch torów na odcinku Warszawa Okęcie – Piaseczno, nieznacznemu zwiększeniu ulegnie liczba połączeń na tym odcinku. Najpoważniejsze utrudnienia powinny zakończyć się w czerwcu 2017 roku.

Linia 9 Warszawa - Działdowo

Rozkład nie ulegnie zbyt dużym zmianom. Na Moście Gdańskim ruch pociągów wciąż będzie się odbywał po jednym czynnym torze. W związku z planowanym na 12 marca 2017 roku rozpoczęciem modernizacji linii na odcinku Warszawa Zachodnia - Warszawa Gdańska, pasażerowie muszą przygotować się na zawieszenie przewozów na tym odcinku na około rok.

Linia 22 Radom – Drzewica

Rozkład jazdy jest zbliżony do obecnego. W związku z modernizacją linii prowadzoną przez PKP PLK czas przejazdu na odcinku Radom – Drzewica skrócił się o około 15 min.

Linia 26 Radom – Dęblin

Rozkład jazdy nie ulegnie zmianie. Spora część połączeń będzie obsługiwana zmodernizowanymi składami EN57AL.

Linia 27 Nasielsk – Sierpc

Na linii pojawi się dodatkowa para pociągów, która zmniejszy przerwę w kursowaniu pociągów w godzinach międzyszczytowych. Dodatkowo część pociągów będzie kursować w wydłużonej relacji - do i z Nowego Dworu Mazowieckiego, dzięki czemu zapewni lepsze skomunikowanie z pociągami lotniskowymi kursującymi do Warszawy i z powrotem. Pociągi kursujące w rozkładzie jazdy 2015/2016 w relacji Sierpc – Warszawa Gdańska, w związku z utrudnieniami na Moście Gdańskim oraz zapewnieniem skomunikowań zostały skierowane do Tłuszcza z pominięciem Warszawy.

Linia 29 Tłuszcz – Ostrołęka

W nowym rozkładzie nieznacznemu skróceniu ulegnie czas przejazdu pociągów na tej linii. Dodatkowo pojawi się bezpośrednie połączenie Ostrołęki z Warszawą. Pasażerowie mogą także spodziewać się lepszych skomunikowań w stacji Tłuszcz z pociągami kursującymi do i z Warszawy, jak również bardziej stabilnego rozkładu jazdy.

Linia 31 Siedlce – Czeremcha

Rozkład jazdy jest zbliżony do obecnego.

Linia 33 Kutno - Sierpc

Na linii pojawią się dwie pary nowych połączeń, które zniwelują dłuższe przerwy w kursowaniu pociągów, a także pozwolą na nawiązanie większej ilości skomunikowań w stacji Kutno.

fot. Koleje Mazowieckie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane