niedziela, 22 stycznia 2017

"Autobusem przez Polskę" Odcinek 11: Warszawa, linia 512

Linia 512 w Warszawie powstała z połączenia ówczesnych linii 119 i 128 dokładnie 22 czerwca 1991 roku. Zaczęła kursować wówczas na trasie ze Szczęśliwic przez centrum i Bródno na Zacisze. Potem przez kilkanaście lat trasa właściwie utrzymywała się bez zmian, a jedyne roszady były raczej krótkotrwałe i wynikały z doraźnych potrzeb, jak remonty.

Pierwsza duża zmiana przyszła 16 czerwca 2007 roku, gdy w związku z remontem torowiska w ciągu Alei Jerozolimskich autobusy linii 512 zastąpiły tramwaje na tym ciągu oraz na Moście Poniatowskiego. Po zakończeniu remontu linia nie wróciła na Trasę W-Z, lecz skierowana została przez Most Świętokrzyski. Kolejna zmiana, w czerwcu 2011 roku, wynikła z rozpoczęcia budowy centralnego odcinka II linii metra. Linię 512 skrócono wówczas do Placu Trzech Krzyży, tym samym przestała dojeżdżać na Szczęśliwice. 19 października tego samego roku linia powędrowała na jeszcze krótszą marszrutę, terminując na przystanku Metro Ratusz Arsenał, a od 1 grudnia została skierowana na Osiedle Górczewska. Ostatecznie końcem sierpnia 2012 roku linia trafiła na pętlę Esperanto.

Po zakończeniu budowy metra linię 512 skierowano nie do Dworca Wileńskiego, a do stacji metra przy Stadionie Narodowym. Stało się to 9 marca 2015 roku. Ostatecznie nie utrzymała się w tym kształcie i 26 czerwca 2015 roku została skrócona do Dworca Wileńskiego, czyli tak jak pierwotnie planowano. Ostatnią zmianą było przedłużenie linii do nowej pętli przy Gilarskiej, dzięki czemu nie kluczy już ona na uliczkach Zacisza, ponadto zyskała nowe przystanki.

Linia 512 ma w obecnej formie 12 przystanków. Swoją trasę pokonuje w około 20 minut, zależnie od pory dnia. Kursy w godzinach szczytu odbywają się co 10 minut, a nawet częściej. Poniższy film przedstawia jeszcze starą trasę.


fot. Mikiapole3 (CC BY-SA 2.5, warszawa.wikia)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane