poniedziałek, 16 stycznia 2017

KATOWICE: smog na Śląsku = Koleje Śląskie za darmo

W mijającym tygodniu zarząd województwa śląskiego przyjął projekt uchwały antysmogowej. Podstawowym jej założeniem jest zakaz stosowania paliw złej jakości w odniesieniu do ogrzewania. Wejdzie on w życie z dniem 1 września. W międzyczasie pojawiła się też deklaracja marszałka Wojciecha Saługi odnośnie ułatwień w sytuacji, gdy smog pojawi się ponownie, a prawdopodobnie jeszcze nie raz w tym roku będziemy go mieć. W dniach, kiedy jakość śląskiego powietrza będzie zła, Koleje Śląskie mają być dostępne dla mieszkańców regionu za darmo. Przyjemna inicjatywa, choć ponownie dotknięci będą mogli się poczuć posiadacze biletów okresowych. Ustawa poddana zostanie teraz pod obrady sejmiku i konsultacje.

Bardzo pozytywne marketingowo zagrywki z darmową komunikacją podczas smogu mają nie tyle korzystny skutek, ile pokazują, że coś się w tej kwestii robi. Nawet w Krakowie przepisy mają zmienić się tak, by komunikacja miejska była darmowa w dniu przekroczenia stężeń szkodliwych pyłów i zanieczyszczeń, a nie dzień po. Dobrze, że na Śląsku kwestie ograniczania ruchu samochodowego nie są traktowane jak Złoty Graal, a zaprojektowana ustawa zakłada regulację kwestii spalania nieodpowiednich paliw. Jak zapowiada marszałek Saługa, w ciągu najbliższych 10 lat województwo chce doprowadzić do wymiany na nowe wszystkich starych kotłów z otwartymi paleniskami, gdzie korzystne warunki spalania węgla trudno osiągnąć bez odpowiedniej wiedzy.

Z pewnością jednak darmowe usługi Kolei Śląskich mogą stać się wzorem dla innych samorządowych przewoźników w kraju, zwłaszcza w regionach, w których problem zanieczyszczonego powietrza ciągle nawraca.

fot. Rybnik.com.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane