środa, 25 stycznia 2017

KRAKÓW: modernizacja kolejowej średnicy, czyli sprawa tymczasowej stacji w Olszy

Za kilkanaście miesięcy rozpocznie się w Krakowie potężna inwestycja, która na długi czas utrudni, a a częściowo nawet sparaliżuje funkcjonowanie kolei na krakowskim węźle. Chodzi oczywiście o przebudowę linii średnicowej, uwzględniającej budowę drugiej pary torów specjalnie dla ruchu aglomeracyjnego. Z ciekawostek, PKP PLK miały taki pomysł, by zorganizować na stacji towarowej Kraków Olsza tymczasowy dworzec pomocniczy, ale nie chcieli na to przystać kolejowi przewoźnicy. Skutek? Pasażerowie będą musieli korzystać z dworca Kraków Płaszów.

Na czas remontu trasy większość pociągów będzie musiała omijać stację Kraków Główny i zostanie skierowana na małą obwodnicę kolejową przez Olszę do stacji Kraków Płaszów – lub bezpośrednio przez budowaną właśnie łącznicę, w kierunku stacji Kraków Bonarka i Skawiny. Dotyczyć to będzie zarówno pociągów dalekobieżnych, jak i Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Interpelował w tej sprawie poseł Jerzy Meysztowicz. Zdaniem ekspertów stacja w Olszy miałaby się docelowo stać ważnym elementem systemu Szybkiej Kolei Miejskiej, wraz z kilkoma innymi przystankami po drodze. Spotkanie z PKP Intercity i Przewozami Regionalnymi w sprawie tymczasowych peronów na Olszy odbyło się 28 lipca 2015 roku i przyniosło rozczarowanie. Przewoźnicy nie są bowiem zainteresowani takim rozwiązaniem, a teraz na zmianę planu jest już za późno.

Szkoda, że sytuacja tak się ułożyła. Położenie towarowej Olszy względem centrum miasta jest dużo lepsze niż w przypadku Płaszowa, który zresztą jest kompletnie nieprzystosowany do przejęcia większej ilości podróżnych.

fot. Youtube

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane