niedziela, 29 stycznia 2017

MAŁOPOLSKA: kiedy pociągi do Gorlic?

Od wielu miesięcy toczy się dyskusja i snute są plany na to, że należy uruchomić regionalne połączenie Krakowa z Gorlicami. To wykluczone komunikacyjnie miasto pokazało, że w pociągach pokłada nadzieję, co dobitnie było widać podczas zeszłorocznego finału WOŚP, kiedy podczas licznych rozmów z pasażerami dało się zauważyć, jak bardzo im pociągów brakuje. Lukę wypełniły częściowo weekendowe połączenia z Rzeszowa, ale nie są one atrakcyjne dla wszystkich. Trudno jechać pociągiem z Gorlic do Krakowa przez Rzeszów...

Wróble ćwierkają, że jeszcze w tym rozkładzie jazdy mogą powrócić pociągi osobowe z Krakowa do Gorlic, zależnie od stanu kasy województwa i terminowości dostaw kolejnych składów dla Kolei Małopolskich. Nie bez kozery wspominam o tym, bo to właśnie KMŁ mają obsłużyć to połączenie. Według wstępnych założeń, pociąg ma kursować do Gorlic w piątki, po czym pojedzie wieczorem na trasie Gorlice - Nowy Sącz. W niedzielę skład pojechałby w ciągu dnia z Nowego Sącza do Gorlic, po czym w godzinach popołudniowych miałby wyruszać do Krakowa. Ważne jest, że planuje się skomunikowanie krakowskich kursów z tymi, które kursują z i do Jasła. Jest też pomysł na to, by pociąg nie wjeżdżał na stację w Stróżach, a zamiast tego odbijał w Wilczyskach na łącznicę, dzięki czemu zaoszczędziłby co najmniej 10 minut na kurs.

Wszystko okaże się wkrótce. Do połowy lutego bowiem nowosądecki Newag ma dostarczyć ostatnią partię Impulsów zamówionych przez województwo małopolskie. Będzie ich sześć. Być może w przyszłości możliwości finansowe województwa pozwolą na to, by połączenie do Gorlic uczynić codziennym? Z pewnością ułatwiłoby to funkcjonowanie wielu osobom, zwłaszcza mieszkającym choćby w Bobowej, dla których Gorlice są siedzibą powiatu. Prawdopodobnym jest, że pociąg docelowo byłby przyspieszony między Krakowem a Tarnowem, dzięki czemu czas jazdy mógłby wynieść nawet poniżej 3 godzin, co byłoby niezwykle konkurencyjne w stosunku do transportu drogowego.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane