środa, 11 stycznia 2017

"Nocna Szyna" Odcinek 176: Olso, linia 1 (T-bane)

Zgodnie z obietnicą znaleźliśmy się w stolicy Norwegii, Oslo, w którym to mieście z Nocną Szyną pozostaniemy na kilkanaście najbliższych tygodni. Zaczynamy od metra, zwanego w Oslo T-bane.

Dzieje metra w Oslo sięgają roku 1898, kiedy otwarto linię tramwajową Holmenkollbanen między Majorstuen z Holmenkollen, potem wydłużona do Frognerseteren. Nie było to jednak klasyczne metro, lecz tramwaj podmiejski. Dopiero w roku 1928 wybudowano pierwszy w Skandynawii podziemny tunel metra za stacją Majorstuen, prowadzący do otwartej w tym samym roku podziemnej stacji Nationaltheatret. W związku z tymi historycznymi zaszłościami metro w zachodniej części Oslo jest często nazywane „tramwajem” (trikk). Dzisiejsze metro uruchomiono w roku 1966 i ten właśnie właściwy system metra istnieje i rozwijany jest do dzisiaj.

Linia 1 jest najdłuższą linią metra w Oslo. Jej trasa przebiega dwoma trasami: Holmenkollbanen i Lambertseterbanen, niegdyś natomiast Furuset. Linia Holmenkollen przebiega od Majorstuen do Nordmarka. Linia w dolnej części wiedzie głównie przez tereny mieszkalne z domami jednorodzinnymi, zaś w górnej części przebiega przez obszary rekreacyjne Nordmarka. Stacja Holmenkollen mieści się niedaleko Holmenkollen nasjonalanlegg gdzie odbywają się międzynarodowe zawody w narciarstwie klasycznym. Na początku, w roku 1898, otwarto odcinek od stacji Majorstuen do stacji Besserud. W roku 1916 trasa linii została wydłużona do Tryvann, ostatnie 1,4 km jest wykorzystywane tylko przez pociągi towarowe. W 1928 roku linia została przedłużona do podziemnego dworca Nationaltheatret. Linia Lambertseterbanen natomiast została otwarta 28 kwietnia 1957 roku na odcinku Brynseng – Bergkrystallen. Między marcem a grudniem 2010 roku cała Linia Holmenkollen została przebudowana do standardu metra, jednak wciąż nie została pozbawiona bezkolizyjnych przejazdów drogowych przez torowiska.

Linia 1 liczy prawie 26 kilometrów długości. Ma na swojej trasie 35 stacji z czego jedna - Gullerasen - obsługiwana jest tylko w kierunku Holmenkollen.


fot. Bjørn Erik Pedersen (CC BY-SA 2.5)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane