środa, 11 stycznia 2017

NOWY JORK: nowy kawałek metra już działa

Dokładnie w Nowy Rok, w samo południe, po niemal 100 latach od powzięcia stosownych zamiarów, otwarto przedłużenie linii metra pod Second Avenue. Obsługuje ją linia Q. Według licznych komentarzy to najważniejszy element rozbudowy podziemnej kolei w Nowym Jorku od kilkudziesięciu lat

Historia budowy linii przy Second Avenue sięga 1919 roku, kiedy zaplanowano jej realizację na rok 1929. Ostatecznie, kolejne kryzysy gospodarcze spowodowały, że przez dziesięciolecia przekładano realizację zadania, aż do 2007 roku. Wówczas rozpoczęto prace, jednak nie bez problemów. Kłopoty z zakończeniem projektu powodowały odsuwanie terminu otwarcia nowego odcinka od 2013 roku aż do 1 stycznia. W ramach inwestycji uruchomiono trzy nowe stacje przy 72, 86 i 96 ulicy wraz z przebudowaną stacją  Lexington Avenue/63St. Operator zakłada dzienną frekwencję na poziomie 200 tysięcy pasażerów dziennie. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 4 miliardy dolarów. Planuje się także budowę dalszej części trasy aż do stacji przy 125 ulicy w dzielnicy Harlem. Ma on kosztować nawet 6 miliardów dolarów.

Metro w Nowym Jorku zaczęło kursować w 1904 roku. Dziś długość linii to około 350 kilometrów, a pociągi zatrzymują się na 472 stacjach. Jest to jeden z największych i najstarszych systemów miejskiej kolei podziemnej na świecie. W Stanach Zjednoczonych starsze są tylko systemy w Chicago i Bostonie.

fot. Business Insider

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane