wtorek, 10 stycznia 2017

ŁÓDŹ: w Zduńskiej Woli walka o perony na linii kolejowej 146

Zduńska Wola nie ustaje w walce z likwidacją peronów na łączniku między wiedenką a "magistralą węglową". Portal Zduńskowolskie Wieści Kolejowe ponownie wystosował zdecydowany apel i sprzeciw pod adresem marszałków województw łódzkiego i śląskiego wobec planowanej likwidacji peronów na linii kolejowej 146, między stacjami Chorzew Siemkowice i Wyczerpy. Zabieg ten uniemożliwiłby w przyszłości wznowienie zawieszonych dłuższy czas temu połączeń regionalnych ze Zduńskiej Woli do Częstochowy, co dałoby możliwość podróżowania z pominięciem Łodzi. Wniosek ten zyskał pełne poparcie Starostw Powiatowych w Zduńskiej Woli i Częstochowie, a także Urząd Miasta Zduńska Wola i Gmina Mykanów.

PKP PLK, po konsultacji z zainteresowanymi urzędami marszałkowskimi zdecydował o likwidacji starych peronów z uwagi na brak zainteresowania wznowieniem połączeń, które jednak w ocenie wielu powrócić powinny. Połączenia ze Zduńskiej Woli do Częstochowy zostały zlikwidowane ze względu na katastrofalny stan torowiska na tej trasie. Przejazd niespełna 49-kilometrowego odcinka między Częstochową a stacją Chorzew Siemkowice przekraczał wówczas półtorej godziny, co ostatecznie przyniosło w grudniu 2012 roku zagładę pociągom osobowym.

Likwidacja peronów, choć może i ekonomiczne uzasadniona, jest pomysłem całkowicie idiotycznym w kraju, w którym wybory samorządowe odbywają się co 4 lata i każda ekipa może, i najczęściej ma, własny pomysł na różne kwestie. Koniec końców rozebranie peronów to swego rodzaju wiązanie rąk następcom i potencjalne narażanie samorządów na koszty, które ostatecznie trzeba będzie ponieść z podatków płaconych przez obywateli. Tego typu podejście, polegające całkowitej likwidacji infrastruktury obsługi pasażerskiej jest sprawą skandaliczną i nigdy dotąd nie miało w Polsce miejsca.

Pozostaje mi jedynie życzyć zarówno Zduńskowolskim Wieściom Kolejowym, jak i wszystkim zainteresowanym, a przede wszystkim mieszkańcom tego regionu, powodzenia w walce o utrzymanie linii kolejowej 146 w stanie pozwalającym na bezkosztowe uruchomienie pociągów osobowych, dzięki którym zarówno lokalna, jak i dalekobieżna komunikacja może być dużo łatwiejsza i wygodniejsza zwłaszcza, że czas przejazdu całej trasy ze Zduńskiej Woli do Częstochowy po przeprowadzeniu prac może spaść do poniżej 90 minut, co oznacza niemal godzinne przyspieszenie i widoczne zbliżenie regionów.

fot. Daniel Łukasiewicz (mapio.net)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane