wtorek, 24 stycznia 2017

POZNAŃ: od czerwca ZKA na trasie Konin - Poznań

Nie od dzisiaj wiadomo, że w czerwcu rozpocznie się wielki remont linii kolejowej, łączącej Poznań z Warszawą. Podczas modernizacji trasy E-20 między Swarzędzem a Sochaczewem uruchomiona zostanie mocno rozbudowana Zastępcza Komunikacja Autobusowa, zakładająca aż 93 kursy dziennie.

Prace potrwają dwa lata. W czasie prowadzonych pracy pociągi dalekobieżne pojadą objazdami. Autobusy zastępcze powiozą przede wszystkim pasażerom lokalnych pociągów. Obecnie kolejowy transport regionalny na trasie Poznań - Konin, będącej newralgicznym elementem modernizowanej trasy, realizują na zlecenie urzędu marszałkowskiego Koleje Wielkopolskie, uruchamiające 23 pary pociągów na dobę. Jak zapowiedział wicemarszałek Wojciech Jankowiak, planowane są połączenia bezpośrednie m.in. na trasie Konin  -Poznań, Słupca – Poznań, Strzałkowo – Poznań, ale również takie połączenia, które będą komunikowały wszystkie stacje pośrednie. Niestety, coś za coś. Prognozowany czas przejazdu na krytycznym odcinku Konin - Września to 116 min co w konsekwencji wydłuży czas przejazdu na odcinku Poznań – Konin z obecnych 88 min do około 180 minut. Z kolei bezpośrednie wahadłowe połączenia autobusowe na odcinku Konin – Poznań, mające jechać autostradą A2, zakładają czas podróży ma poziomie około 100 minut.

Sprawie modernizacji magistrali E-20 będę się jeszcze przyglądać w kolejnych miesiącach, kiedy zaczną się klarować bardziej precyzyjne założenia w tej kwestii.

mat. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane