czwartek, 19 stycznia 2017

SZCZECIN: kasa na tunel w Świnoujściu przyznana!

Cieszmy się i radujmy, bo oto wielka pozytywna wiadomość spłynęła na Pomorze Zachodnie. Świnoujście otrzyma 775 milionów złotych dofinansowania na budowę stałego połączenia wysp Wolin i Uznam, czyli mówiąc wprost - na tunel! Koszt całej inwestycji szacowany jest na blisko 913 milionów złotych, toteż pozostała kwota pochodzić będzie z miejskiej kasy. Tunel ma być gotowy na przełomie 2021 i 2022 roku.

To spełnienie marzeń mieszkańców, turystów i wielu osób odwiedzających Świnoujście. Nareszcie połączenie z centrum miasta i dzielnicą nadmorską będzie czynne zawsze, przez całą dobę i cały rok, bez względu na pogodę. Wszystko dzięki Centrum Unijnych Projektów Transportowych, które zakwalifikowało wniosek o dofinansowanie budowy tunelu, którą zatwierdzili też minister infrastruktury i budownictwa oraz minister rozwoju i finansów.

Starania miasta, mające wreszcie szansę zakończyć się sukcesem, trwają od 2006 roku, kiedy to Świnoujście zabezpieczyło kwotę dwóch milionów złotych na potrzeby opracowania studium wykonalności. W ogłoszonym jakiś czas temu przetargu na budowę tunelu wpłynęło 14 ofert. Spośród nich zostanie wybranych maksymalnie dziesięciu, którzy zostaną zaproszeni do złożenia ofert cenowych. Przetarg prowadzony w trybie zaprojektuj i buduj ma być rozstrzygnięty w tym roku. Rozpoczęcie budowy planowane jest na rok 2018.

Przejazd tunelem będzie bezpłatny przez pierwsze 5 lat. Potem miasto zdecyduje, czy przejazd tunelem pozostanie bezpłatny czy też będą wprowadzone opłaty.

fot. Konrad Nowak (Radio Szczecin/Archiwum)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane