poniedziałek, 2 stycznia 2017

WARSZAWA: początek końca Ronda Dmowskiego

W Warszawie zakończyły się analizy dotyczące zmian komunikacyjno–architektonicznych na rondzie Dmowskiego. Na początku 2017 roku miasto rozpisze zamówienie na projekt, który zakłada wytyczenie przejść dla pieszych wokół ronda i wzdłuż Marszałkowskiej. Stopniowo rondo przerodzi się w skrzyżowanie.

Miejsce to do przyjemnych nie należy. Panuje tam orientacyjny bałagan, a poruszanie się pieszo nastręcza wiele trudności. Pod samym rondem mamy przejście podziemne, przejście przez ulicę Marszałkowską jest możliwe tylko jednym przejściem podziemnym. Przejścia przez Aleje Jerozolimskie na odcinku między Centrum a Dworcem Centralnym w ogóle nie ma. Ma się to jednak zmienić. Zleceniem przygotowania projektu przejść w rejonie ronda zajmie się Biuro Drogownictwa i Komunikacji. Spośród trzech wariantów wybrano pierwszy, z pozostawieniem linii tramwajowej w osi jezdni i układu dwujezdniowy. Marszałkowska zostanie radykalnie zwężona. Po południowej stronie ma dziś po cztery pasy w każdą stronę, po północnej – po trzy, choć w kierunku północnym jeden z nich to buspas. Po zmianach ulica zyska układ 2x2 dla ruchu z parkowaniem równoległym i pasami zieleni po obu stronach.

Samo rondo zostanie gruntownie przebudowane i etapami zamieni się docelowo w skrzyżowanie. Największą nowością będzie natomiast przebudowa torowiska tramwajowego tak, by istniała techniczna możliwość skrętu tramwajów w każdej relacji, a nie tylko jazda na wprost jak obecnie. Nowe przejścia dla pieszych pojawią się nie tylko na samym rondzie Dmowskiego, ale też w ciągu Marszałkowskiej. 

Istniejąca koncepcja ronda Dmowskiego (fot. UM Warszawa)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane