czwartek, 2 lutego 2017

FINLANDIA: ze skoczni do Pendolino, czyli kolejowe życie Matti Hautamaeki

Urodził się 14 lipca 1981 roku w Oulu, 5. co do wielkości mieście Finlandii, leżącym nad Zatoką Botnicką. Zadebiutował na skoczni w wieku 16 lat dokładnie 29 listopada 1997 roku w norweskim Lillehammer, a już dzień później zdobył pierwsze punkty. Zdobył cztery medale olimpijskie, cztery medale mistrzostw świata i dwukrotnie wygrał Turniej Nordycki. Karierę zakończył wraz z końcem sezonu 2011/2012. Tak, to Matti Hautamaeki we własnej osobie! Co robi dzisiaj?

Po zakończeniu kariery skoczka narciarskiego, uwieńczonej wieloma tytułami i dokonaniami, Matti postanowił spełnić swoje odwieczne pragnienie i postarać się o pracę w kolei. W roku 2012 przystąpił więc do ubiegania się o stanowisko maszynisty w kolejach fińskich. Podczas długiej rekrutacji pokonał ponad 900 innych kandydatów. Już w lipcu 2012 rozpoczął wielomiesięczne szkolenie, dzięki któremu w roku 2014 zaczął obsługiwać pociągi narodowego przewoźnika kolejowego w Finlandii. W internecie dostępny jest nawet filmik przedstawiający świeżo upieczonego maszynistę za sterami Pendolino do Kouvola właśnie z 2014 roku.

Teraz Matti Hautamaeki prowadzi więc normalne życie i jednocześnie robi to, co jak sam przyznał niejednokrotnie, od zawsze go interesowało. Widać więc, że bycie sportowcem nie musi oznaczać rezygnacji z marzeń i związania się z około-sportową działalnością na stałe. Kto wie, może kiedyś dane mi będzie wsiąść do fińskiego Pendolino, prowadzonego przez Mattiego? Kiedy już trafię do Finlandii, pewnie będę go uważnie wyglądać!

fot. Twitter

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane