czwartek, 9 lutego 2017

GORZÓW WIELKOPOLSKI: tylko Pesa chce dostarczyć tramwaje dla MZK

MZK w Gorzowie otworzyło końcem stycznia oferty w przetargu na dostawę 14 nowych, w pełni niskopodłogowych tramwajów. W ofercie przetargowej zawarto także opcję na kolejne sześć pojazdów. Wpłynęła jedna tylko oferta, wyłącznie od bydgoskiej Pesy. Producent zmieścił się oczywiście w budżecie przewidzianym przez zamawiającego.

Przetarg ogłoszony został jeszcze w listopadzie. To poważny krok w kierunku odnowy wizerunku tramwajów w mieście. Od dziesięcioleci do Gorzowa nie trafił ani jeden fabrycznie nowy tramwaj, tym bardziej niskopodłogowy. Generalna wartość zamówienia przekroczy nieznacznie 115 milionów złotych. Pesa zaproponowała pojazdy specjalnie przystosowane do gorzowskich potrzeb. Prawdopodobnie będą to tuningowane Swingi lub Twisty, znane z innych miast Polski.

Zgodnie ze specyfikacją zamówienia, tramwaj musi składać się z trzech członów i być oparty na trzech wózkach. Długość określono na 23-26 metrów, a szerokość ma wynieść 2,4 metra. Całkowita pojemność wagonu tramwajowego nie może być mniejsza niż 160 osób, z czego co najmniej 40 pasażerów ma znaleźć pełnowymiarowe miejsca siedzące. Zakłada się, że realizacja dostawy ma nastąpić w terminie 18 miesięcy od zatwierdzenia wniosku o dofinansowanie unijne. Pierwszy tramwaj ma trafić do miasta po 14 miesiącach, po czym co miesiąc docierać będą kolejne trzy pociągi. Ostatni, 18 miesiąc, oznaczać ma dostawę pozostałych 4 składów.

Tak dziś wyglądają tramwajowe podróże w Gorzowie Wielkopolskim (fot. ECHO Gorzowa)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane