piątek, 10 lutego 2017

"Kolejowa Nocna Szyna (Kolnosz)" Odcinek 64: linia Zurych - Genewa (Szwajcaria)

Na dzisiejszy wieczór moją propozycją w Kolnoszu jest podróż pociągiem z Zurychu do Genewy, trasą przez Olten, Solothurn, Biel i Neuchatel.

Trasa ta składa się z kilku osobnych odcinków. Pierwszym z nich jest linia Zurych-Baden, otwarta 9 sierpnia 1847 jako Szwajcarska Kolej Północna. Odcinek ten ma długość 22,5 km. Dalej pociąg pokonuje trasę do Aarau o długości 27 kilometrów. Przedłużenie to zbudowano w latach 50. XIX wieku, a ostatecznie uruchomiono w latach 1856-1858. Stamtąd już tylko krótkim, 6-kilometrowym łącznikiem do Olten (czerwiec 1858) dociera do Jurafusslinie, skąd kierujemy się w stronę Genewy.

Odcinek Jurafusslinie, mającej swoje początki w 1855 roku, powstawał przez ponad 20 lat, aż do 1876 roku. Liczy ponad 160 kilometrów. Przebiega przez Solothurn, Biel i Neuchatel do Yverdon-les-Bains, gdzie oddziela się od niej połączenie do Genewy, zaś właściwa linia kieruje się do Lozanny. Odcinek do Genewy to kolejne 53 kilometry. Suma summarum mamy więc 270 kilometrów trasy.

Dworzec główny w Zurychu to jedna z najbardziej uczęszczanych stacji na świecie. Dziennie odprawia 400 tysięcy pasażerów i obsługuje nawet ponad 2900 pociągów w ciągu dnia. Składa się z 13 peronów. To istny tygiel i jednocześnie początek pierwszej linii kolejowej w Szwajcarii, prowadzącej do Baden właśnie, nazywanej Spanisch-Brötli-Bahn, czyli "kolej hiszpańskich bułeczek".fot. David Gubler (www.bahnbilder.ch)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane