piątek, 24 lutego 2017

"Kolejowa Nocna Szyna (Kolnosz)" Odcinek 66: LK 9+10 Warszawa Wschodnia - Legionowo - Tłuszcz (Polska)

Dziś nie będę zajmował się linią kolejową numer 9, której przebiegiem pojedziemy od dworca wschodniego do Legionowa, ale skupię się na linii kolejowej numer 10, łączącej Legionowo z Tłuszczem przez Wieliszew i Radzymin.

Linia 10 ma niespełna 36,5 kilometra długości, jest w całości jednotorowa i zelektryfikowana. Budowę jej podzielono na dwa odcinki. Pierwszy z nich, od Legionowa do Wieliszewa, ukończono w 1907 roku, drugi natomiast, aż do Tłuszcza, oddano do użytku 22 sierpnia 1936 roku. Elektryfikację linii zakończono 27 maja 1972 roku, a ostatecznie 24 czerwca 2000 zawieszono ruch pasażerski. To właśnie od tej linii, za stacją Wieliszew, odchodziła pamiętna linia 28 do Zegrza.

Za przywrócenie ruchu osobowego odpowiadają Koleje Mazowieckie, które w czerwcu 2006 roku zaczęły uruchamiać pociąg „Zegrzyk” z Warszawy Gdańskiej do Tłuszcza, a następnie wydłużyły relacje pociągów kończących bieg w Legionowie najpierw do stacji Legionowo Piaski, potem do Wieliszewa. Z czasem doszły też kursy SKM Warszawa. Pojawiły się też pociągi Tłuszcz - Sierpc. Linię wkrótce poprawiono pod względem technicznym, dzięki czemu pociągi dalekobieżne kursujące przez Zielonkę, na czas zamknięcia tamtej trasy były kierowane objazdem właśnie przez Legionowo i Radzymin. Teraz dozwolona prędkość na linii wynosi 100-120 km/h. Obecnie całą trasę linii 10 pokonują dwie pary pociągów Tłuszcz - Sierpc i aż szkoda, że nie ma pociągów porannych...


fot. Janusz Jurzyk (C) (Mapio.net)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane