środa, 15 lutego 2017

"Nocna Szyna" Odcinek 181: Oslo, linie 11 i 12 (trikk)

Tramwaje w Oslo, po norwesku trikken, swoje początki mają w latach 60. XIX wieku, w czasach gdy miasto to nosiło jeszcze nazwę Christiania. Pierwsze tramwaje konne wyruszyły na trasę ze Stortorvet do Homansbyen, Vestbanen i Starego Miasta. Tramwaje elektryczne uruchomiono w roku 1894 między Jernbanetorget a Majorstuen, wraz z odgałęzieniem do Skarpsno. Była to pierwsza w Skandynawii trasa tramwaju elektrycznego. Linie ponumerowano na przełomie wieków, a rozbudowa sieci trwała mniej więcej do lat 60. XX wieku.

W Oslo kursuje 6 linii tramwajowych, oznaczonych liczbą i kolorem. Częściowo kursują one na trasach mających charakter szybkiego tramwaju. Zasadnicza częstotliwość wynosi 10 minut, natomiast wieczorami i w święta spada do 20 minut.

Pierwszą z linii jest "jedenastka", która łączy Majorstuen z Kjelsås. Linia ta oznaczana jest kolorem zielonym. Posiada 26 przystanków, a czas przejazdu waha się od 31 do 35 minut. W podobnej relacji kursuje linia 12, której wybrane kursy skrócone są do Disen. Różnica jest taka, że linia 12 kursuje południową stroną centrum, nową linią nad Fjordem Oslo (przez Aker Brygge), a zatem czas przejazdu jest o kilka minut dłuższy i liczba przystanków wynosi 31. Od przystanku Brugata linie kursują jednym ciągiem aż do Disen i dalej.


fot. Leif Jørgensen (CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane