środa, 22 lutego 2017

"Nocna Szyna" Odcinek 182: Oslo, linia 13 (trikk)

Kolejną linią tramwajową w Oslo, oznaczoną kolorem ciemnozielonym, jest linia 13. Kursuje ona od dziesięcioleci spod dworca Grefsen przez Storo, dworzec główny w Oslo (Jernbanetorget), następnie przez centrum przy Teatrze Narodowym, przez Skøyen do Lilleaker.

Od kilku lat tramwaje obsługują dodatkowy odcinek od Lilleaker, gdzie trasa przebiega tymi samymi torami co metro linii do Kolsås. Tramwaje kursują przez Jar do Bekkestua, pomijając stację Ringstabekk. Trasę tę uruchomiono w 2007 roku, a od 2009 prowadzone były prace przy podnoszeniu Kolsåsbanen do standardu metra. W roku 2009 tramwaje linii 13 zaczęły dojeżdżać do przystanku Jar, a od 19 stycznia 2014 roku kursują znów do Bekkestua. Linię w pełnym przebiegu obsługują pociągi dwukierunkowe serii SL-95.

Linia kursuje na pełnej trasie Bekkestua - Station Grefsen co 20 minut przez cały dzień, a dodatkowe kursy, dające częstotliwość 10 minut, jadą tylko z i do Lilleaker. Czas przejazdu całej trasy, liczącej 32 przystanki, liczy 48-50 minut. W wersji skróconej mamy 29 przystanków i czas przejazdu wynoszący 42-44 minuty.

To jedyna w Europie linia tramwajowa, która w części trasy pokrywa się z regularnym metrem.


fot. Youtube

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane