poniedziałek, 27 lutego 2017

OŚWIĘCIM: linia kolejowa 93 idzie do remontu - to pewne

Jak poinformowała jakiś czas temu Gazeta Krakowska, znane są już plany dotyczące remontu linii kolejowej 93 między Trzebinią a Oświęcimiem. To jeden z najbardziej zapuszczonych traktów kolejowych w Małopolsce, paradoksalnie także jeden z najważniejszych. Będzie to inwestycja długa i kosztowna. PKP PLK szacuje, że pochłonie ona ponad 324 miliony złotych. Dzięki pracom podróż tym 25-kilometrowym odcinkiem ma się skrócić o połowę.

PKP PLK przedstawiły ostatnio konkretne plany modernizacji. Zgodnie z zapowiedziami składy pasażerskie pojadą dzięki temu nawet 120 km/h. Jeszcze w tym roku ma być opracowany projekt przebudowy, a początek prac przewidziany jest na rok 2019. Mają być one prowadzone w dwóch etapach. Na całej trasie zostanie przebudowanych 12 wiaduktów i mostów, z których aż 8 znajduje się w Chrzanowie. Z tego też tytułu problemy związane z remontem najbardziej dotkną to miasto. Linia 93 dzieli bowiem Chrzanów na dwie części. Modernizacja ma objąć także przejścia dla podróżnych na obu chrzanowskich dworcach. Na dworcu w Fabloku obecną kładkę nad torami ma zastąpić przejście podziemne. W Gorzowie Chrzanowskim przebudowane i poszerzone zostaną dwa wiadukty w ciągu ulic Brzozowej i Oświęcimskiej. Przebudowany zostanie też kluczowy dla Chełmka przejazd kolejowy w centrum, na ulicy Krakowskiej.

Linia 93 Powstała w drugiej połowie XIX wieku. 17 grudnia 1855 roku otwarto odcinek z Dziedzic w kierunku granicy państwa, 1 marca 1856 natomiast odcinek z Trzebini do Dziedzic. Prace na tej linii, w połączeniu z gruntowną modernizacją magistrali E30 zapewnią połączenie Oświęcimia z centrum Krakowa w czasie bezkonkurencyjnym dla innych środków transportu, czyli w około godzinę.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane