środa, 1 lutego 2017

POZNAŃ: SKPL Cargo wzbogaciło się o czeskie "motoraki"

W ubiegłym tygodniu polską społeczność kolejową obiegła wiadomość o wjeździe do naszego kraju transportu czterech motorowych wagonów serii 810, które doskonale znane są wszystkim z lokalnych tras kolejowych w Czechach. SKPL Cargo sprowadził je do Polski z celu uruchomienia regularnych, całorocznych przewozów pasażerskich na dwóch obsługiwanych przez siebie trasach. Niebawem więc pojawią się one na liniach z Bytowa do Lipusza na Pomorzu oraz z Kętrzyna do Węgorzewa na Mazurach.

SKPL Cargo ze Zbierska to prywatny, niezależny przewoźnik, dotąd zajmujący się uruchamianiem jedynie pociągów sezonowych, zestawianych ze spalinówki i wagonów 102A, czyli popularnych "ryflaków". Czeskie „motoraki” uzupełnią skromny park taboru pasażerskiego spółki, ale dzięki niemu działalność przewoźnika będzie być znacznie rozszerzona. Jednostki mają świadectwo typu pozwalające na poruszanie się także po sieci PKP PLK. Jak głosi zapis w świadectwie, wydanym przez UTK, przewóz osób wagonami serii 810 może odbywać się „na sieci kolejowej funkcjonalnie wyodrębnionej z systemu kolei”. Jak informuje SKPL Cargo, jednostki nie będą przystosowywane do ruchu na całej sieci, ponieważ mogłoby to okazać się droższe niż sam zakup pociągów.

Sprowadzenie jednostek serii 810 może też przyczynić się do rozwoju siatki połączeń. Przewoźnik bowiem chętnie uruchomiłby pociągi na nieczynnej od 17 lat linii 115 z Tarnowa do Szczucina. Dzięki zakupowi szansa na powrót tego połączenia staje się coraz bardziej realna, Jak jednak zapewnia SKPL, na razie jest za wcześnie na jakiekolwiek deklaracje i podawanie terminu. Tak czy siak nowe rozwiązanie dobrze wróży. Miejmy nadzieję, że plany realizacji przewozów na "szczucince" się ziszczą i rzeczywiście okaże się, że pociągi tam są potrzebne i ktoś nimi jeździ.

fot. SKPL Cargo (za: Facebook)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane