sobota, 18 lutego 2017

WARSZAWA: tramwaj na Dworzec Zachodni coraz bliżej

Po pozytywnych wieściach z Nowodworów i Annopola czas na kolejną dobrą informację ze stolicy. Tramwaje Warszawskie otrzymały ostatnio decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy trasy tramwajowej na Wilanów na odcinku Dworzec Zachodni - Grójecka. To pierwszy odcinek trasy Wola – Wilanów Zachodni. W ramach tej inwestycji powstanie pierwszy w Warszawie podziemny przystanek tramwajowy.

W ramach projektu „Budowa trasy tramwajowej do Wilanowa wraz z zakupem taboru oraz infrastrukturą towarzyszącą” powstanie całkiem nowe torowisko od Dworca Zachodniego do ulicy Grójeckiej, gdzie nastąpi włączenie do istniejącej sieci. Pod Parkiem Zachodnim i Alejami Jerozolimskimi powstanie także tunel, a torowisko będzie przebiegać bezkolizyjnie przez Aleje Jerozolimskie. Nowe torowisko będzie miało długość około 1,4 kilometra. Tramwaje Warszawskie planują wydzielić możliwie jak największą część torowiska od ruchu drogowego, dodatkowo stosując wypełnienie trawiaste i odpowiednie wytłumienie podtorza. Trasa ta to pierwszy krok do uruchomienia prawdziwego tramwajowego obejścia zatłoczonego warszawskiego śródmieścia. 

Nowa trasa tramwajowa z Woli na Wilanów ma przebiegać od Kasprzaka przez Warszawę Zachodnią, a następnie wzdłuż Bitwy Warszawskiej, Banacha, Rostafińskich, Boboli, Rakowieckiej, Puławskiej, Goworka, Spacerowej, Belwederskiej, Sobieskiego i alei Rzeczypospolitej. Powstaną docelowo trzy odnogi trasy: do Gagarina z możliwością wyprowadzenia na Siekierki, w ulicy Św. Bonifacego zakończoną na Stegnach oraz w ulicy Branickiego. Wszystkie końcówki będą przystosowane do zawracania wyłącznie tramwajów dwukierunkowych, stąd Tramwaje Warszawskie zamierzają w najbliższym czasie sporo takich właśnie tramwajów kupić. 

(opracowano na podst.: Kurier Kolejowy)

fot. Glebowski Studio

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane