piątek, 17 marca 2017

"Kolejowa Nocna Szyna (Kolnosz)" Odcinek 69: linia 089 Rybniště - Zittau - Liberec (Czechy)

Linia 089 to bardzo interesujący twór. Powstała w XIX wieku lokalna linia o długości 56 kilometrów łączy Liberec, spore czeskie miasto u podnóży Sudetów Zachodnich, z niemiecką Żytawą i leżącą w powiecie dzieczyńskim miejscowością Rybniště. Na dokładkę przebiega też częściowo przez terytorium Polski.

Pierwszy odcinek z Liberca do Żytawy przez Gródek nad Nysą (Hradek nad Nisou) uruchomiono 1 grudnia 1859 roku. W roku 1868 przejezdny był już odcinek Zittau - Großschönau, natomiast 16 stycznia 1869 roku uruchomiono 11-kilometrowy odcinek z Rybniště do Varnsdorfu - ostatniego miasta przed granicą niemiecką. Brakujący fragment o długości nieco ponad 2 kilometrów z Großschönau do Varnsdorf. W roku 1945, wskutek ruchu granic, odcinek między Żytawą a Gródkiem nad Nysą znalazł się na terytorium PRL. Tak pozostało do dziś, przez co linia między granicą w Żytawie a granicą w Gródku nosi numer 346. Fragment leżący w Niemczech numerowany jest jako linia 6214 i 6588.

Trasa jest jednotorowa i niezelektryfikowana. Prowadzony jest codzienny ruch pociągów w regularnym takcie, na całej długości trasy. W Polsce, jak wiadomo, nie ma żadnej stacji w ciągu tej linii, ani w Porajowie, ani w Kopaczowie.Niemiecki szynobus na granicznym moście przez Nysę Łużycką w Gródku nad Nysą (fot. Piotr Kozlowski, Zelpage.cz)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane