środa, 8 marca 2017

KRAKÓW: MDA po rozbudowie, czyli większe możliwości

Rozbudowa Małopolskiego Dworca Autobusowego (MDA) w Krakowie rozpoczęła się w sierpniu 2015 roku, Właśnie się zakończyła, czego efektem jest sześć nowych stanowisk dla autobusów, dostosowanie infrastruktury do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz bezpośrednie połączenie dwóch płyt dworca autobusowego z parkingiem i dworcem kolejowym. Mamy więc w mieście pełną integrację regionalnych i dalekobieżnych środków transportu zbiorowego wszelkiej maści z komunikacją miejską.

Do tej pory MDA obsługiwał ponad 10 milionów podróżnych rocznie. Większa przepustowość daje szanse na to, by liczba ta wzrosła nawet o 20%. Wszystko to kosztem niemal 20 milionów złotych. W ramach inwestycji górna płyta dworca została powiększona o 1300 metrów kwadratowych. Obie płyty dworca oraz parking nad nimi połączyła winda, Na obydwu poziomach powstała ponadto cześć handlowa. Dzięki inwestycji można o wiele szybciej dotrzeć na płytę parkingu oraz do dwóch tuneli pieszych pod Dworcem Głównym: "Magdy" i Antresoli. To diametralnie zwiększa funkcjonalność krakowskiego dworca, który stanowi jeden z największych tego typu obiektów w Europie.

Dotychczas z dworca realizowano średnio 1250 kursów na dobę. Nowe stanowiska otwierają przed dotychczasowymi i nowymi przewoźnikami szansę zapewnienia większej ilości dogodnych połączeń, jako że przepustowość zwiększy się co najmniej do 1400 kursów na dobę. Żadne inne miasto w Polsce nie ma tak dobrze położonego i tak doskonale skomunikowanego dworca autobusowego, jakim jest MDA w Krakowie. To dobrze, że udało się go rozwinąć mimo ciasnoty i tak bardzo ograniczonej przestrzeni.

fot. Małopolskie Dworce Autobusowe

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane