sobota, 18 marca 2017

KRAKÓW: tramwaj na Górkę Narodową - wykonawca wybrany

Krakowski ZIKiT wyłonił w ubiegłym tygodniu wykonawcę na opracowanie dokumentacji projektowej i budowę linii tramwajowej z Krowodrzy Górki do Górki Narodowej. W przetargu zwyciężyło konsorcjum Przedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR i Przedsiębiorstwo Inżynieryjnych Robót Kolejowych TOR-KRAK, które wykona zlecenie za ponad 326 milionów złotych. Ze względu na wartość przetargu, przekraczającą 20 milionów euro, zanim dojdzie do podpisania umowy przeprowadzona musi zostać kontrola w Urzędzie Zamówień Publicznych co oznacza, że wszystko zostanie sfinalizowane w kwietniu, najpewniej jeszcze przez Wielkanocą.

Tramwaj na Górkę Narodową to od lat wyczekiwana przez mieszkańców północnego Krakowa inwestycja. Z jej realizacją wiązane są ogromne nadzieje na poprawę dostępności komunikacyjnej i komfortu podróżowania, o ile oczywiście w Krakowie wystarczy pieniędzy na atrakcyjną ofertę rozkładową. Zwycięzca przetargu będzie miał za zadanie wykonanie projektu inwestycji, uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych, budowę nowego odcinka linii tramwajowej wraz z układem drogowym oraz przeprowadzenie prób i testów na wybudowanej infrastrukturze. Trasa będzie miała około 5 kilometrów długości.

Inwestycja obejmuje budowę i rozbudowę torowiska tramwajowego wraz z budową (przebudową) przystanków tramwajowych, peronów i zatok autobusowych oraz  budowę sieci trakcyjnej. W zakres prac wchodzi także przebudowa pętli Krowodrza Górka, budowa zintegrowanego terminala Górka Narodowa z budynkiem dworcowym, a także budowa trzech parkingów w systemie „P&R": przy pętli Krowodrza Górka, przy skrzyżowaniu z Pachońskiego oraz przy pętli Górka Narodowa.

Dodatkowo w ramach zadania przebudowane zostaną ulice: Pachońskiego, Siewna i Bociana. Powstanie  także nowy odcinek drogi na osiedlu Górka Narodowa, biegnący od projektowanego skrzyżowania z Banacha do alei 29 Listopada. Pojawi się też tunel w ciągu Opolskiej oraz pod torami tzw. dużej obwodnicy kolejowej Krakowa, estakada nad doliną Sudoł, kładka dla pieszych nad trasą KST (na wysokości Szopkarzy i Danka), mosty na Białusze i potoku Bibiczanka.

mat. Inicjatywa Górka Narodowa

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane