wtorek, 14 marca 2017

MAŁOPOLSKA: najdłuższy tunel drogowy w Polsce już się buduje!

Rozpoczyna się budowa najdłuższego tunelu drogowego w Polsce, zlokalizowanego w ciągu nowego przebiegu tzw. "zakopianki", w rejonie Skomielnej Białej. Ze względu na bardzo trudne warunki geologiczne zdecydowano zastosowaniu metody NATM, czyli Nowej Austriackiej Metody Górniczej.

Metoda ta polega na dynamicznym dopasowywaniu zabezpieczeń drążonego tunelu w zależności od odkształceń i związanych z tym naprężeń górotworu. Nie drąży się więc tunelu od razu w całym przekroju metodą TBM (tarcze znane z budowy metra). Metoda NATM przewiduje wykonanie wstępnej obudowy z betonu zbrojonego, natryskowego (torketu), a w przypadku słabszej części górotworu dodatkowo wzmacnianej przy pomocy gwoździ i kotew. Docelowy kształt tunelu uzyskany zostanie po wykonaniu obudowy stałej z betonu zbrojonego.

Cała inwestycja dotyczy budowy drogi S7 z Naprawy do Skomielnej Białej, z której ponad 2 kilometry znajdą się we wspomnianym tunelu. Prace realizuje włoska firma Astaldi. Koszt przedsięwzięcia to niemal 970 milionów złotych. Tunel będzie gotowy najwcześniej za 5 lat, ze względu na zimowe przerwy w pracach, zapisane w umowie. Obecnie najdłuższym tunelem drogowym w Polsce jest oddany do użytku w 2016 roku, Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku, o długości 1377,5 metrów.

fot. GDDKiA

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane