środa, 22 marca 2017

"Nocna Szyna" Odcinek 186: Helsinki, metro (część 1)

Po kilkutygodniowym pobycie w stolicy Norwegii czas na kolejne skandynawskie państwo, którym będzie Finlandia. W dwóch częściach Nocnej Szyny przyjrzymy się pokrótce historii metra w Helsinkach - nieskomplikowanego systemu, przed którym stoi rozbudowa.

Metro helsińskie w oryginale nazywa się Helsingin metro. Ciekawostką jest fakt, że zarówno sama nazwa, jak i wszystkie stacje posiadają dwie nazwy: w języku fińskim i szwedzkim. Dlatego też funkcjonuje szwedzka nazwa systemu - Helsingfors metro. Skromna sieć to jedyne metro w całej Finlandii. Metro w Helsinkach stanowi także najbardziej na północ wysunięty system kolei podziemnej na świecie (nieco dalej niż Oslo). Istnieje jedna linia, rozwidlająca się na stacji Itäkeskus (Östra Centrum). W sumie jest to 21 kilometrów trasy z 16 stacjami (8 podziemnymi i 8 naziemnymi). Metrem zarządza Helsingin kaupungin liikennelaitos (HKL - Helsińskie przedsiębiorstwo transportu miejskiego).

Pierwsze plany budowy metra w Helsinkach pojawiły się we wrześniu 1955 roku. Niewielkimi środkami wykonany został projekt szybkiego tramwaju, zaprezentowany w 1963 roku. Taka sieć, której powstawanie zaplanowano na pięć faz w latach 1969-2000, miała mieć łączną długość 86,5 km i posiadać 108 przystanków. Projekt został odrzucony. W drugiej połowie lat 60. XX wieku europejscy eksperci orzekli, że metro jest Helsinkom potrzebne. Ostatecznie projekt budowy klasycznego metra głębinowego zatwierdzono w w roku 1969. Testowy odcinek z zajezdni w Roihupelto do Herttoniemi, o długości niespełna 3 kilometrów, powstał w latach 1969-70. Testy trwały przez trzy lata.

Tymczasem w czerwcu 1971 rozpoczęto drążenie tuneli w litej skale. W większości prace zakończono w 1976 roku. W tym samym roku zakończono także budowę pierwszej stacji metra w Helsinkach, a była nią stacja Kulosaari. Testy publiczne rozpoczęto 1 czerwca 1982 roku na odcinku Itäkeskus - Hakaniemi. Oficjalne otwarcie linii metra to dzień 2 sierpnia 1982.

Pierwszą trasą był odcinek z centrum do Mellunmäki. 1 marca 1983 roku otwarto przedłużenie z Dworca Kolejowego do stacji Kamppi, natomiast 1 września 1989 roku uruchomiono kursy pierwszym odcinkiem rozgałęzienia, do stacji Mellunmäki. Do Ruoholahti pociągi dotarły 16 sierpnia 1993 roku.

Dziś pierwszy wariant: Ruoholahti - Mellunmäki. Za tydzień kolejny, a dodatkowo trochę o planach rozbudowy sieci.fot. Ralf Roletschek (GFDL)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane