środa, 29 marca 2017

"Nocna Szyna" Odcinek 187: Helsinki, metro (część 2)

Druga część sieci helsińskiego metra to południowe odgałęzienie centralnej trasy, łączące stacje Itäkeskus (po szwedzku Östra centrum) z Vuosaari (po szwedzku Nordsjö). Odgałęzienie to powstawało w latach 90. XX wieku, natomiast do użytku zostało oddane 31 sierpnia 1998 roku. Od tej pory w mieście funkcjonują de facto dwie linie, łączące stację Ruoholahti z dwoma krańcami na północnym i południowym odgałęzieniu.

Obie linie mają po 14 stacji, choć nie są odróżnione numerami. Pociągi potrzebują na pokonanie tras po mniej więcej 23 minuty. Każda linia ma około 17 kilometrów długości. Na wspólnym odcinku częstotliwość wynosi w dni powszednie 2,5 minuty. Żeby było ciekawiej, rozstaw szyn metra wynosi 1524 mm.

Trwa rozbudowa metra w zachodniej części Helsinek, aż do miasta Espoo. W sumie nowa trasa ma mieć prawie 21 kilometrów i 13 stacji, a kończyć się będzie na stacji Kivenlahti (szw. Stensvik). Obecnie budowa tzw. Länsimetro obejmuje odcinek między Ruoholahti a stacją Matinkylä (Mattby) - kolejne 5 stacji powstanie w następnym etapie. Otwarcie budowanego z obecnym etapie 14-kilometrowego odcinka nie jest jeszcze jasno określone. Wiadomo, że nastąpi najwcześniej w drugiej połowie tego roku, choć pierwotnie planowano je już na rok 2015.


fot. John McKey (4rail.net)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane