środa, 22 marca 2017

TORUŃ: SKPL do Ciechocinka? Całkiem możliwe!

Prywatny przewoźnik SKPL Cargo, który na początku roku kupił kilka wagonów motorowych z Czech, złożył na ręce samorządów propozycję uruchomienia przewozów pasażerskich na trasie z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka. Jeżeli samorządy uznają ten pomysł za dobry i znajdą pieniądze na stosowną dotację, wówczas spółka wejdzie na trasę i zapewne będzie to pierwsze zadanie specjalne dla czeskich wagonów serii 810 ze Studenki.

Jak zapewniają przedstawiciele SKPL Cargo, zainteresowanie samorządów jest spore. Analizowane są obecnie zarówno proponowany rozkład jazdy, koszty, jak i warianty prowadzenia ruchu pociągów. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem pozwalającym zbilansować przedsięwzięcie byłoby przejęcie od PKP PLK tej lokalnej linii kolejowej. To jednak nie będzie proste, bo trasa ta opisana jest, z niewiadomego powodu, jako "linia o znaczeniu państwowym".

Jeżeli udałoby się uruchomić połączenie na tej 7-kilometrowej linii oznaczałoby powrót połączeń po niemal 6 latach. Od 11 grudnia 2011 roku, kiedy kursy zostały przez Przewozy Regionalne całkowicie zlikwidowane, tylko raz, latem w roku 2014, można było w weekendy dojechać pociągiem do Ciechocinka, dzięki komercyjnym połączeniom Arrivy. A linia ta ma całkiem dobrą kondycję: prędkość szlakowa wynosi 60 km/h, a czas przejazdu do Aleksandrowa Kujawskiego to zaledwie 10 minut.

fot. Eliot100 (Wikimapia)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane