poniedziałek, 17 kwietnia 2017

DREZNO: CarGoTram wrócił do miasta!

W związku z planowanym wznowieniem produkcji w "Szklanej Manufakturze" Volkswagena w centrum Drezna, do ruchu powrócił z początkiem miesiąca pierwszy CarGoTram. Słynne niebieskie tramwaje towarowe nie kursowały ulicami Drezna przez prawie rok. Drugi pojazd ma zostać wprowadzony do ruchu w listopadzie.

Uruchomienie CarGoTram związane było z produkcją w latacj 2001-2016 flagowego modelu niemieckiego koncernu, Phaetona, na oczach zwiedzających, w przeszklonej fabryce w centru miasta. Jako że pionierska hala produkcyjna zlokalizowana jest w reprezentacyjnej części Drezna, w pobliżu barokowego parku Großen Garten i Straßburger Platz, niepożądane było wprowadzenie tam wzmożonego ruchu samochodów ciężarowych (choć gotowe nadwozia Phaetona trzeba było i tak przywozić na lawetach). Niewielka ilość miejsca w hali produkcyjnej uniemożliwiała także przechowywanie zapasu komponentów, toteż konieczne stało się zapewnienie dostaw na bieżąco, w formule łańcucha just-in-time.

Umowę między DVB AG a Volkswagenem podpisano 3 marca 2000 roku. Dwa pojazdy o długości prawie 60 metrów zbudowała, używając napędowych podzespołów z zezłomowanych tramwajów Tatra, firma Schalker Eisenhütte Maschinenfabrik GmbH z Gelsenkirchen. Pudła wagonów to całkiem nowa konstrukcja. Każdy tramwaj składa się z pięciu wagonów towarowych o ładowności 15 ton każdy. Skrajne są wagony sterownicze, z wydzieloną przestrzenią ładunkową 7,5 ton w każdym. Dwie kabiny sprawiają, że pojazd jest dwukierunkowy. W sumie pojemność tramwaju wynosi tyle, ile zmieścić można na trzy pełnowymiarowe naczepy ciężarówki.

Operatorem linii CarGoTram jest drezdeńskie przedsiębiorstwo komunikacyjne DVB. Tramwaje kursują między "Szklaną Manufakturą" a terminalem logistycznym Friedrichstadt. Trasa, choć ma kilka przebiegów w zależności od przepustowości szlaku, liczy około 5,5 kilometra. Rzecz jasna tramwaje towarowe kursują tymi samymi torami, co regularne linie miejskie. Podstawowa trasa prowadzi przez Postplatz i Grunaer Straße. Uruchomione ponownie CarGoTram powiozą komponenty do budowy elektrycznych samochodów e-Golf.

Chociaż dziesiątki lat temu tramwaje towarowe nikogo nie dziwiły, dziś stanowią swego rodzaju rarytas. Poza Dreznem spotkamy je wyłącznie w szwajcarskim Zurychu. W 2007 roku eksperymentował z nimi także Amsterdam, ale kryzys gospodarczy zatrzymał tam rozwój projektu i ostatecznie został on zarzucony.

fot. kaffeeeinstein (CC BY-SA 2.0, Wikipedia.de)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane