czwartek, 13 kwietnia 2017

KATOWICE: Koleje Śląskie chcą wozić plażowiczów nad Pogorię

Przed kilkoma laty planowe pociągi osobowe przestały się zatrzymywać na przystanku Dąbrowa Górnicza Pogoria. To dobrze położona stacja, która przez wiele lat w sezonie letnim ułatwiała dotarcie na dąbrowskie plaże rzeszom mieszkańców Śląska i Zagłębia. Wszystko wskazuje na to, że tego roku ponownie przy peronach nad Pogorią przystawać zaczną pociągi.

30 marca PKP PLK wybrały ofertę w przetargu na naprawę powierzchni peronowej wraz z zabudową małej architektury oraz dostosowanie drogi dojścia do przystanku osobowego Dąbrowa Górnicza Pogoria. Za kwotę ponad 205 tysięcy złotych prace wykona firma PPHU BIREX S.C. z Częstochowy. Oba perony będą wyremontowane na długości 100 metrów, poprzez regulację istniejącej nawierzchni z płyt chodnikowych. Zostaną one wyposażone w system zapowiedzi megafonowych oraz małą architekturę w postaci ławek, koszy oraz gablot informacyjnych na rozkłady jazdy. Pojawi się przejście w poziomie szyn między peronami, zostaną zabudowane nowe pochylnie z przejścia do peronów, dostosowane do obsługi osób z ograniczoną możliwością poruszania się oraz pochylnia dla pieszych, prowadząca ruch z drogi publicznej do przejścia. Wszystko to dzięki inicjatywie Kolei Śląskich, które zainteresowane są wyznaczeniem postojów dla swoich pociągów nad Pogorią w okresie od 11 czerwca do 30 sierpnia.

Dojazd nad Pogorię jest mocno utrudniony. Ciasne drogi w pogodne, letnie dni toną w korkach, autobusy też nie stanowią alternatywy, bo kursują zbyt rzadko. Jeśli już uda się jakoś dostać w rejon dąbrowskich kąpielisk, problemem okazuje się znalezienie miejsca do zaparkowania. Pociągi w dużej mierze ten kłopot rozwiążą, jako że w krótkim czasie pozwolą dojechać tamże mieszkańcom zarówno Dąbrowy Górniczej, jak i Będzina, Sosnowca, Katowic, być może nawet Gliwic czy Tychów. O korzyściach dla mieszkańców północnej części województwa nie trzeba nikogo przekonywać. Potencjał doskonale rozumieją Koleje Śląskie, które zapewne wytrasują nad Pogorią postoje przynajmniej kilku połączeń dziennie, a może nawet większości? Na razie nie wiadomo, jak dokładnie wyglądać będzie oferta. Można się jednak spodziewać, że KŚ zrobią wszystko, by była zadowalająca, dokładając jeszcze do tego jakiś bonus w postaci specjalnej taryfy. Wszystkim wyszłoby to na dobre.

fot. Marcin Dulewski (Ogólnopolska Baza Kolejowa)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane