piątek, 21 kwietnia 2017

"Kolejowa Nocna Szyna (Kolnosz)" Odcinek 74: linia 114 Postoloprty - Lovosice (Czechy)

Linia kolejowa 114 w Czechach ma długość 46 kilometrów i łączy Lovosice z Postoloprtami, prowadząc przez Čížkovice, Libochovice i Louny. Historycznie składa się z trzech osobnych linii.

Jako pierwszy uruchomiony został 14-kilometrowy odcinek na północy, łączący stacje Lovosice i Libochovice. Trasa ta miała obsługiwać z założenia trzy cukrownie w sąsiednich miejscowościach. Inauguracja ruchu nastąpiła 22 października 1882 roku. Dalsza część trasy to uruchomiony 10 maja 1902 roku odcinek Libochovice - Louny, o długości 20 kilometrów. Budowa tej trasy miała na celu połączenie miasta Louny z główną trasą kolejową z Pragi do Dzieczyna, przebiegającą przez Lovosice.

Sprawa ostatniego odcinka Louny - Postoloprty jest dość niejasna, bo konkretne daty nie są w żaden sposób wyszczególnione. Wiadomo, że poprzednio ten 12-kilometrowy odcinek stanowił część linii 127. Włączenie do linii 114 nastąpiło 8 grudnia 2007 roku. Na linii między Postoloprtami a Lovosicami pojawia się dziennie kilkanaście par pociągów, z czego 11 kursuje w pełnej relacji.fot. Honza Beránek (Zelpage.cz)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane