środa, 26 kwietnia 2017

MAŁOPOLSKA: Oświęcim dostanie nowy dworzec kolejowy

Jeszcze w tym kwartale rozpisany ma zostać przetarg na budowę nowego budynku dworca kolejowego w Oświęcimiu. Dzisiejszy obiekt, mający już kilkadziesiąt lat, jest zdecydowanie za duży w porównaniu do potrzeb, ponadto jego stan techniczny nie jest najlepszy. PKP SA planują więc go wyburzyć, stawiając w jego miejsce budynek mniejszy, bardziej funkcjonalny, w których zachowane zostaną ponadto charakterystyczne stare elementy w nowym obiekcie.

Już jakiś czas temu mówiło się o tym, że dworzec w Oświęcimiu ma być modernizowany. Całe szczęście do tego nie dojdzie. Utrzymywanie w Oświęcimiu tak dużego obiektu jest kompletnie nieekonomiczne. Dzięki takiemu postawieniu sprawy przed dworcem zrobi się nieco miejsca, dzięki czemu możliwe będzie urządzenie tam parkingu dla podróżnych z prawdziwego zdarzenia. Nowy dworzec będzie przypominał znane z Mazowsza dworce systemowe. Będzie parterowy, obok kas znajdzie się w nim miejsce na toalety, poczekalnię i punkt informacyjny. Dobra wiadomość jest też taka, że charakterystyczna mozaika, zdobiąca halę dworca, zostanie zachowana. Po demontażu i renowacji zostanie zamontowana jako fragment elewacji nowego budynku.

Na razie trzeba czekać na przetarg. Więcej będzie można powiedzieć latem. W PKP S.A. trwają jeszcze ostatnie prace projektowe.

fot. PKP S.A.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane