niedziela, 16 kwietnia 2017

ŁÓDŹ: kolejowy tunel pod miastem i sześciu chętnych na budowanie!

Wszystko wskazuje na to, że brakujący kawałek kolejowej Łodzi, w postaci tunelu pod centrum, powstanie bez zbędnych opóźnień. PKP PLK otrzymało aż 6 ofert od podmiotów chętnych tę inwestycję poprowadzić. Przetarg obejmował opracowanie dokumentacji projektowej oraz realizację robót budowlanych w formule „projektuj i buduj” w ramach drugiego etapu udrożnienia Łódzkiego Węzła Kolejowego na odcinku Łódź Fabryczna – Łódź Kaliska/Łódź Żabieniec.

Najtańsza oferta złożona została przez konsorcjum Gülermak Ağır Sanayi İnşaat i Mosty Łódź (1 mld 359,5 mln zł brutto). Kolejne oferty złożyły firmy:

  • konsorcjum Energopol Szczecin i Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego (1 mld  590,4 mln zł brutto),
  • konsorcjum Astaldi i Torpol (1 mld 669,1 mln zł brutto),
  • IDS – Bud Warszaws (1 mld  795,8 mln zł brutto),
  • Doğuş İnşaat ve Ticaret (2 mld  98,2 mln zł brutto),
  • Impresa Pizzarotti (2 mld  147,4 mln zł brutto).

PKP PLK zarezerwowało na to przedsięwzięcie kwotę 2 mld 168,5 mln złotych brutto. Ciekawostkę niejaką stanowi fakt dużego zainteresowania projektem po stronie tureckiej. Jednocześnie warto odnotować, że każda z ofert zawiera zobowiązanie wykonania prac w ciągu 48 miesięcy od ich rozpoczęcia. Budowa tunelu jest bardzo istotna z punktu widzenia dostępności kolejowej Łodzi. Dzięki niemu możliwe będzie prowadzenie bezpośrednich połączeń z Widzewa przez Łódź Fabryczną zarówno w kierunku Żabieńca, jak i Łodzi Kaliskiej, co odbędzie się z korzyścią zarówno dla kolei dalekobieżnej, jak i rozwoju sieci ŁKA.

W ramach podziemnej trasy zbudowane zostaną dwa nowe przystanki osobowe. Jeden z nich znajdzie się w centrum, u zbiegu ulic Zielonej, Zachodniej i Kościuszki. Drugi zlokalizowany będzie w rejonie Manufaktury, u zbiegu Ogrodowej, Karskiego i Drewnowskiej. Dzięki tunelowi zyska Łódź Fabryczna, z kolei dworzec Kaliski może nieco stracić na znaczeniu.

mat. PKP PLK

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane