wtorek, 25 kwietnia 2017

ŁÓDŹ: nowy przystanek kolejowy powstanie w Pabianicach

Podczas gdy Pabianice kombinują nad pozyskaniem środków na modernizację linii tramwajowej do Łodzi, a Gmina Ksawerów się o ten tramwaj niemalże modli, województwo łódzkie planuje w Pabianicach wybudować nowy przystanek dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. W ciągu kilku najbliższych miesięcy ma zostać ogłoszony przetarg na dokumentację pozwalającą na ubieganie się o fundusze unijne na ten cel. W ramach sporego projektu powstanie nie tylko ten przystanek, ale też kilka innych.

Nowy przystanek miałby powstać gdzieś pomiędzy dworcem w Pabianicach a przystankiem Lublinek w Łodzi. Nazwa przystanku to jeszcze odległa melodia, ale najpopularniejszymi, które można posłyszeć, są Pabianice Północ i Pabianice Wschód. Jak zapowiada UMWŁ, przystanek miałby powstać w rejonie ulicy Lutomierskiej, na północ od centrum miasta. To bardzo dobra i potrzebna inwestycja, bo położony w zachodniej części miasta, nieco peryferyjny dworzec w Pabianicach dawno przestał już wystarczać. Nowy przystanek, poza nowoczesną parą peronów, ma zostać wyposażony także w parking typu Park & Ride, dzięki czemu nie tylko mieszkańcy samych Pabianic, ale też kilku sąsiednich miejscowości, zyskają dostęp do atrakcyjnej oferty kolejowej.

Powstanie nowego przystanku w Pabianicach ściśle wiąże się z zaplanowanymi na lata 2018-2020 pracami na linii kolejowej 14. Po modernizacji tej trasy na odcinku Łódź - Zduńska Wola, prędkość poruszania się pociągów pasażerskich wzrośnie do 120 km/h, co doprowadzi do drastycznego skrócenia czasu podróży. Pociągi do Łodzi będą jechały około 10 minut, a do Zduńskiej Woli z Pabianic będzie można dotrzeć w czasie poniżej pół godziny. Z pewnością taka zmiana przysporzy ŁKA nowych pasażerów i w niedługim czasie wymusi rozbudowanie rozkładu jazdy.

To tutaj prawdopodobnie powstanie nowa stacja w Pabianicach (fot. Google Maps)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane