wtorek, 11 kwietnia 2017

WARSZAWA: przygotowania do tramwaju na Zieloną Białołękę

Tramwaje Warszawskie planują budowę trasy tramwajowej na tzw. Zieloną Białołękę. To kolejna, bo budowanej obecnie trasie na Nowodwory, inwestycja w komunikację szynową w tej części miasta.

Teraz czas na tę część miasta na wschód Bródna, która intensywnie się rozwija. Nowa trasa ma się rozpoczynać przy skrzyżowaniu Rembielińskiej i Matki Teresy z Kalkuty. Dalej ulicami Matki Teresy z Kalkuty, św. Wincentego i Głębockiej dotrze do planowanego przebiegu Trasy Olszynki Grochowskiej, której śladem przemierzy całą Zieloną Białołękę aż do Osiedla Derby. Na trasie powstać ma w sumie 9 zespołów przystankowych. Na jej końcu znajdzie się pętla. Tramwaje Warszawskie zakładają, że wybudują ją do 2022 roku. Linia zapewni doskonały dostęp do metra, ze względu na budowę zintegrowanego węzła na Bródnie. Dodatkowo powstaną też parkingi Park&ride, a komfort i wygodę zapewni częstotliwość kursów, planowana nawet na 2 minuty.

Spółka rozpoczęła prace studialne i koncepcyjne. Przygotowane zostały analizy geotechniczne dla przebiegu trasy, pomiary ruchu w transporcie indywidualnym i zbiorowym oraz koncepcje układu geometrycznego torowisk. Obecnie trwają prace nad koncepcją układu drogowego Trasy Olszynki Grochowskiej wzdłuż trasy tramwajowej, rozpoczęła się również inwentaryzacja zieleni w korytarzu trasy tramwajowej, prace nad powiązaniami nowej trasy tramwajowej z północno-wschodnim odcinkiem II linii metra oraz koncepcją adaptacji mostu nad Kanałem Bródnowskim. Prace koncepcyjne zakończą się w 2018 roku, natomiast na rok 2019 przewidziano rozpoczęcie prac projektowych. Budowa może zakończyć się w 2022 roku. Sama inwestycja pochłonąć ma ponad 150 milionów złotych, a zakup taboru w ramach opcji rozszerzającej bieżące mega-zamówienie wyceniany jest na ponad 187 milionów złotych.


fot. Tramwaje Warszawskie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane