czwartek, 6 kwietnia 2017

WROCŁAW: czterech chętnych na remont linii 289 Legnica - Rudna Gwizdanów

PKP PLK otworzyło w końcówce marca oferty w przetargu na modernizację linii kolejowej 289, łączącą Legnicę ze stacją Rudna Gwizdanów. Wpłynęły cztery. Modernizacja pozwoli przede wszystkim na ponowne uruchomienie tam pociągów pasażerskich, dzięki czemu na kolejową mapę Polski wróci 75-tysięczny Lubin - stolica miedziowego królestwa.

Przez Lubin ostatni pociąg pasażerski przejechał w 2004 roku. Dzięki zaplanowanej inwestycji najpewniej się to zmieni bo szczerze wątpię, by taką okazję Dolny Śląsk odpuścił. Już teraz Koleje Dolnośląskie rozważają połączenie z Wrocławia przez Legnicę do Lubina i Głogowa zwłaszcza, że docelowa prędkość maksymalna pociągów pasażerskich na wyremontowanej trasie ma sięgać 120 km/h. W ramach prac realizowanych w formule "Zaprojektuj i buduj" zmodernizowane zostaną tory, urządzenia sterowania ruchem, sieć trakcyjna, obiekty inżynieryjne, i co najważniejsze: dworce i perony. Dodatkowo zaplanowano dobudowanie dodatkowego przystanku w Lubinie o nazwie Lubin Stadion.

PKP PLK zaplanowało na te prace 298 milionów złotych i, jak się okazuje, wszystkie oferty mieszczą się w budżecie. Najtaniej swoje prace wyceniło Konsorcjum Track Tec i Infrakol, które zażądało 230 milionów złotych. O niespełna 4 miliony więcej (233,6 mln zł) ofertę wycenił Torpol. Trakcja PRKiI określiła koszt prac na 244,5 miliona złotych, natomiast najdrożsżą ofertę złożyło krakowskie ZUE - 272,4 miliona złotych. Zapewne już niebawem przekonamy się, która oferta zostanie oceniona najlepiej.

fot. Montiverdi (CC BY-SA 3.0)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane