piątek, 12 maja 2017

JAPONIA: Shiki-shima, czyli o nowej modzie podróżniczej w kraju kwitnącej wiśni

W Japonii pojawiła się kilka lat temu nowa moda, która, jak na kraj w kryzysie gospodarczym, może dziwić. O kraju kwitnącej wiśni można powiedzieć wiele, ale z pewnością jest to nad wyraz ekscentryczne miejsce na świecie. Najpierw, w roku 2013, Kyushu Railway uruchomiło przejażdżki luksusowym nocnym pociągiem nazywanym Seven Stars. Chociaż ceny biletów wzrosły od tej pory pięciokrotnie, chętnych nie brak. Teraz czas na kolejne połączenia, w tym tytułową Shiki-shimę.

Shiki-shima to luksusowy, 9-wagonowy skład, w którym można odbyć kilkudniową podróż po kraju. Wszystkie miejsca są już zabukowane do marca przyszłego roku. Pierwszy "rejs" pociąg Shiki-shima rozpoczął 1 maja na dworcu Ueno w Tokio, stolicy kraju. Stamtąd wyruszył w trasę na północ, w kierunku wyspy Hokkaido. Powrót zaplanowano wzdłuż Morza Japońskiego, z dwoma postojami po drodze umożliwiającymi zwiedzanie.

Najbardziej kuriozalna jest w tym wszystkim cena. Za czterodniowy trip trzeba zapłacić nawet 950 tysięcy jenów, co stanowi równowartość około 34-35 tysięcy złotych. Oczywiście chodzi tutaj o najdroższy z 17 apartamentów na pokładzie pociągu. Ma on 20 m2, a łazienka wykończona jest specjalnym japońskim rodzajem drzewa cyprysowego, znanego ze swojego odświeżającego zapachu.
Dla Shiki-shimy zaplanowano trzy trasy. Od wiosny do jesieni są to trasy 4-dniowa i 2-dniowa. natomiast zimą - 3-dniowa. Pociąg uruchamia East Railway Japan.

fot. JR East

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane