czwartek, 11 maja 2017

KATOWICE: kolejne węzły przesiadkowe powstaną na południu miasta

W roku 2018 Katowice zamierzają ogłosić przetargi w ramach drugiego etapu budowy sieci centrów przesiadkowych w mieście. Tym razem chodzić będzie o trzy lokalizacje na południu miasta, a mianowicie w Piotrowicach, Podlesiu i Kostuchnie.

Nowe obiekty dołączą do tych, których realizację już rozpoczęto, choć do prac budowlanych jeszcze nieco zostało. Chodzi o węzły z parkingami Park and Ride w Zawodziu i Brynowie, gdzie można będzie przesiąść się na tramwaje. Kolejny węzeł, Sądowa, zlokalizowany z kolei w centrum miasta, ma przede wszystkim integrować komunikację autobusową o różnym zasięgu z komunikacją miejską. Ruszył także przetarg na budowę centrum przesiadkowego na dworcu kolejowym w Ligocie, którego ideą będzie maksymalna integracja transportu miejskiego i indywidualnego z koleją w regionie.

Katowicki System Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych ma być współfinansowany funduszami europejskimi z dwóch źródeł. Około 120 milionów złotych dofinansowania z RPO przyznał UMWŚ na realizację węzłów Brynów, Zawodzie i Ligota, zgłoszone do Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Podobnie w sprawie dalszych węzłów na południu samorząd zamierza je wesprzeć środkami z ZIT. Położony w centrum węzeł Sądowa z kolei został zgłoszony do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. W sumie same tylko węzły Ligota, Brynów i Zawodzie pochłonąć mają szacunkowo około 145 milionów złotych. Oferty na realizację P&R Brynów można składać do 15 maja.

fot. UM Katowice

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane