piątek, 5 maja 2017

"Kolejowa Nocna Szyna" Odcinek 76: linia 139 Żywiec - Katowice (Polska)

Czechy są świetne, ale porzućmy je na jeden piątek. Dziś linia kolejowa 139, łącząca Katowice z Bielskiem i dalej, przez Żywiec ze Słowacją.

To ważna linia kolejowa, bo jako najszybsza i najkrótsza łączy Polskę z naszym południowym sąsiadem. W jej ciągu znajduje się ponadto jedyne czynne obecnie kolejowe przejście graniczne między Polską a Słowacją właśnie, a dokładniej: jedyne takie miejsce z regularnym ruchem pociągów pasażerskich.

Pierwszy odcinek tej linii z Katowic do Ligoty otwarto 1 grudnia 1852 roku. Odcinek z Dziedzic do Bielska otwarto 17 grudnia 1855 roku jako fragment Kolei Północnej. 15 listopada 1868 roku otwarto odcinek z Tychów do Dziedzic, łącząc w ten sposób Katowice z Bielskiem. 18 sierpnia 1878 roku uruchomiono przewozy na odcinku Bielsko – Żywiec, a 3 listopada 1884 roku pociągi pojechały do Zwardonia. Jako ostatni powstał odcinek między Ligotą a Tychami, gdzie pociągi pojechały 2 listopada 1912 roku.

Drugi tor pojawił się między Katowicami a Bielskiem w roku 1963. W roku 1990 dołożono też drugi tor między stacjami Bielsko-Biała Lipnik i Wilkowice Bystra. Prace te złożyły się w czasie z elektryfikacją, prowadzoną od strony Katowic: w 1961 do stacji w Ligocie, w 1963 aż do stacji Bielsko-Biała Główna, a w 1970 roku do Żywca. Ostatnim odcinkiem w granicach Polski, który dorobił się sieci trakcyjnej był Żywiec - Zwardoń - tutaj prace przeprowadzono w roku 1986. Dopiero w roku 2002 elektryczne składy mogły przekroczyć granicę, gdy wreszcie spięto trakcją elektryczną stacje graniczne: Zwardoń i Skalité-Serafínov.

Dziś całą trasą kursują pociągi Kolei Śląskich oraz kilka składów PKP Intercity. Granicę przekraczają jedynie pojedyncze pociągi Kolei Słowackich.Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane