czwartek, 18 maja 2017

KRAKÓW: LeoExpress do Pragi przez Katowice jeszcze w tym roku?

Jak pisze portal Rynek Kolejowy, Leo Express złożył w Urzędzie Transportu Kolejowego wniosek o otwarty dostęp do torów na trasie Kraków – Katowice – Bohumin – Praha. Jego tabor jest już dostosowany do polskich warunków, teraz trwa procedura uzyskania dopuszczenia go do ruchu. Ze względu na zagrożenie konkurencyjności połączeń dotowanych pociągi nie mogą pojechać do Warszawy, jednak do Krakowa nie powinno być problemu. Jest szansa, że nowy przewoźnik wyjedzie na trasę jeszcze w 2017 roku!

Nie wiadomo dokładnie, którędy pociąg mógłby pojechać. Przyszłoroczny rozkład jazdy jest już prawie gotowy, dlatego też o wszystkim zadecyduje wolne miejsce w sieci połączeń na danej trasie. Jak wskazuje dyrektor Leo Express Polska, Peter Jančovič, w kwestii odcinka Kraków -Katowice w grę wchodzą trasy przez Trzebinię, Oświęcim albo Kozłów. Także między Katowicami a Boguminem są co najmniej dwie alternatywne trasy: przez Rybnik i Chałupki albo przez Zebrzydowice. O tym jednak, którędy będzie można uruchomić kursy, zdecyduje ostatecznie PKP PLK.

Leo Express zamierza uruchamiać jedną parę kursów codziennie oraz drugą tylko w sezonie. Przewoźnik planuje czas przejazdu na poziomie 7 godzin, co jest wynikiem nieosiągalnym dla transportu drogowego. Ze względu na mądrą i dynamiczną politykę cenową połączenia Leo Express z pewnością spotkają się z pozytywnym przyjęciem i znajdą wielu zwolenników.

fot. ŠJů, Wikimedia Commons

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane