poniedziałek, 15 maja 2017

KRAKÓW: nowe linie dowozowe w Wieliczce - kiedy to nastąpi?

Kolejne dwie linie autobusowe, mające za zadanie dowożenie pasażerów z terenów wokół Wieliczki do pociągów Kolei Małopolskich, miały ruszyć w marcu. Tymczasem mamy połowę maja, a autobusów jak nie było, tak nie ma. Prawdopodobnie ruszą latem, ale nie ma w tej sprawie jasnej i pewnej decyzji.

Dwie nowe linie czekają na decyzję Urzędu Marszałkowskiego, który musi ogłosić zamiar zawarcia umowy na wykonanie usług transportowych w Gminie Wieliczka. Ogłoszenia na stronie UMWM ciągle nie ma. A miało być końcem kwietnia. Nowe linie zaplanowano na trasach:

  • Wieliczka - os. Bogucice - Czarnochowice - Kokotów - Śledziejowice - Węgrzce Wielkie - Grabie, 
  • Wieliczka - Grabówki - Sygneczów - Podstolice,
Co ciekawe, Urząd Marszałkowski wie o uruchomieniu autobusów i zastrzega, że są one ważne. Widzi je jednak na dłuższych trasach i chciałby, by dowozowe autobusy dotarły aż do Gdowa i Świątnik Górnych. Organizację połączeń mają zapewnić Koleje Małopolskie, gdzie trwają już do ogłoszenia przetargu w tej sprawie.

Może się jednak okazać, że uruchomienie przejazdów w wakacje będzie mocno niefortunne. Najpewniej w lipcu zacznie się wielka przebudowa Krakowskiego Węzła Kolejowego, podczas której jeżeli nawet uda się utrzymać przejezdność jednego toru między Płaszowem a Dworcem Głównym, to z pewnością trudno będzie utrzymać w niezmienionym kształcie układ bezpośrednich połączeń między Wieliczką a portem lotniczym w Balicach. Może się to odbić niekorzystnie na zainteresowaniu kursami i w konsekwencji szybko doprowadzić do ich likwidacji. To system w Polsce dobrze znany, choć chciałbym się w tej kwestii mylić...

Wraz z uruchomieniem nowych dwóch linii zajść mają zmiany na innych. Prawdopodobnie zmieni się trasa przejazdu autobusów linii R1 (Wieliczka - Raciborsko), który zabierze pasażerów także z Grajowa. Jak na razie linii dowozowych, zwanych też gminnymi czy kolejowymi, kursują trzy: B1 z Byszyc, D1 z Huciska oraz R1 z Raciborska. Co miesiąc z kursów tych korzysta średnio 22 tysiące pasażerów. To pokazuje, jak możliwość bezpłatnego dojazdu do szybkiego pociągu zachęca pasażerów do takiej formy podróży.

fot. UMiG Wieliczka

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane