sobota, 27 maja 2017

KRAKÓW: tramwaj jedzie na Górkę Narodową

Poniedziałek w Krakowie przyniósł podpisanie umowy na wykonanie kolejnego odcinka Krakowskiego Szybkiego Tramwaju, od pętli Krowodrza-Górka do Górki Narodowej. W imieniu Prezydenta Miasta Krakowska podpisał ją Dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu Andrzej Mikołajewski.

Przetarg na wykonanie prac wygrało konsorcjum firm INTERCOR i TOR-KRAK. Realizacja inwestycji zajmie 42 miesiące, a nowe torowisko, które kosztować będzie ponad 326 milionów złotych, zostanie oddane do użytku już w 2020 roku. W ramach inwestycji najpierw powstanie projekt i uzyskane zostaną niezbędne decyzje administracyjne, a następnie wykonawca zbuduje trasę o długości 5 kilometrów.

Inwestycja obejmuje budowę i rozbudowę torowiska tramwajowego wraz z budową (przebudową) przystanków tramwajowych, peronów i zatok autobusowych oraz  budowę sieci trakcyjnej. Przebudowana będzie pętla tramwajowa na Krowodrzy, na Górce Narodowej powstanie w pełni zintegrowany terminal komunikacyjny, a dodatkowo zaplanowano 3 parkingi w systemie Park&Ride - dwa na pętlach i jeden przy Pachońskiego. Torowisko tramwajowe położone zostanie na matach wibroizolacyjnych, przykrytych trawnikiem. Przy okazji swoje oblicze zmienią ulice Pachońskiego, Siewna i Bociana, powstanie też nowy odcinek drogi, od projektowanego skrzyżowania z ulicą Banacha do alei 29 Listopada. Najwięcej wydarzy się w rejonie Opolskiej, gdzie powstanie tunel drogowy i estakada tramwajowa.

Budowa kolejnego odcinka tej linii tramwajowej stanowi trzon projektu pn. „Budowa linii tramwajowej KST etap III (os. Krowodrza Górka – Górka Narodowa) wraz z budową dwupoziomowego skrzyżowania w ciągu ulicy Opolskiej”. Projekt ten ubiega się o dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, w kwocie ponad 151 milionów złotych, jednak od oceny dokumentacji aplikacyjnej (w trakcie procedowania w CUPT) zależy, w jakiej wysokości przyznane zostaną środki.

W Krakowie wielkim wydarzeniem jest kilka kilometrów trasy tramwajowej. Tymczasem chociażby w Wiedniu jesienią tego roku, po 5 latach budowy, ruszą kolejne stacje metra. Pod Wawelem musi się jeszcze bardzo wiele wydarzyć względem transportu zbiorowego, bo póki co Kraków to ciągle komunikacyjny kurnik.

mat. Inicjatywa Górka Narodowa

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane