środa, 31 maja 2017

ŁÓDŹ: wrześniowe zmiany taryfowe od ZDiT

Od września w Łodzi pojawią się nowe tańsze bilety dla dzieci i seniorów, ale to nie jedyne zmiany. Podróżując po mieście będziemy płacić tylko za tyle przystanków, ile faktycznie przejechaliśmy - zagwarantuje to nowy system wnoszenia opłaty za przejazd tramwajem. Będzie on działał testowo w tramwajach Pesy i nosił będzie nazwę Open Payment System.

Tańsze bilety na Migawce dostępne będą dla dzieci chodzących do podstawówek oraz dla osób, które ukończyły 65 rok życia. Migawki takie będzie można kupić na 30 dni, lub 12 miesięcy już od 1 września. Ceny kształtują się następująco:

Bilety dla dzieci:

  • 10 zł za 30-dniową,
  • 100 zł za 12-miesięczną

Bilety dla seniorów

  • 25 zł za 30-dniową,
  • 250 zł za 12-miesięczną,

Open Payment System będzie działać trochę tak, jak automatyczne stacje paliw. Pasażer wsiadając do tramwaju wybierze na urządzeniu taryfę (normalny lub ulgowy), po czym przyłoży kartę płatniczą do czytnika. Przy wysiadaniu ponownie przyłoży kartę, wówczas ściągnięta zostanie odpowiednia opłata za przejazd, uwzględniająca czy pasażer przejechał 2 czy 12 przystanków. Ceny zostały tak dobrane, że średnia cena za 20-minutową podróż będzie odpowiadała mniej więcej cenie zwykłego biletu 20-minutowego do kasowania.

Ceny nie będą wygórowane. Za jeden przystanek zapłacimy złotówkę, za dwa przystanki 1,20 zł, za trzy natomiast - 1,40 zł. Przejechanie przykładowo 12 przystanków kosztować będzie 2,70 zł, ale już za 24 przystanki zapłacimy 3,60 zł, czyli zaledwie 90 groszy więcej za dwukrotnie większy dystans. Rozwiązanie ciekawe, może się przyjmie?

fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane