środa, 17 maja 2017

RZESZÓW: przetarg na nowy Rzeszów Główny

Główny dworzec kolejowy w Rzeszowie jest jednym z kilku obiektów w kraju, które wyglądają marnie i nic się w tej sprawie nie zmienia. Jednak pojawiło się światełko w tunelu, ponieważ PKP SA ogłosiły przetarg na wykonawcę projektu, dokumentacji projektowej, przedprojektowej i okołoprojektowej dla przebudowy dworca. Jego rozstrzygnięcie planowane jest na lipiec. W korelacji z działaniami PKP SA roboty infrastrukturalne planują zrealizować także PKP PLK.

Rzeszów Główny ma zostać kompleksowo zmodernizowany. Toalety mają się wyprowadzić z piwnicy na parter, pojawią się udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Sam budynek przejdzie modernizację zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Odnowiona zostanie wiata nad peronem 1. W sierpniu PKP SA przeprowadzi na dworcu tzw. warsztaty kreatywne, podczas których każdy będzie mógł zapoznać się z planowanymi zmianami, a następnie przedstawić swoje uwagi podczas symulacji. To pierwszy etap konsultacji społecznych w sprawie tego projektu.

PKP SA prowadzą także rozmowy z miastem w sprawie działki przed dworcem. Inwestor widziałby tam nowoczesne Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne. PKP PLK przebuduje także perony i tory w obrębie stacji. Planowana jest kompleksowa przebudowa istniejącej infrastruktury oraz budowa dwóch nowych peronów w nowej lokalizacji, w rejonie wiaduktu nad ulicą Aleje Wyzwolenia. Perony wyposażone będą w pochylnie i windy oraz nowe wiaty i nowoczesny system informacji pasażerskiej. Z Rzeszowa Głównego zniknie znana i lubiana przez fotografów kładka, którą zastąpi nowoczesne przejście podziemne.

Cały projekt ma zostać przeprowadzony w latach 2018-2021.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane